boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Jak ubierać noworodka w domu – praktyczne porady

Gdy dziecko ma przyjść na świat – całe życie wywraca się do góry nogami. W głowie kłębi się mnóstwo pytań i obaw. Świeżo upieczeni rodzice przygotowują wyprawkę dla małego. Ważne jest bowiem, aby zapewnić maluchowi jak najlepsze warunki do życia i rozwoju. Jednym z czynników na to wpływających jest wybór odpowiedniego ubranka domowego. Jeżeli jeszcze nie wiesz jak ubierać noworodka w domu – koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Zobacz także: Żywienie dziecka – ABC zdrowego żywienia

jak ubierać noworodka w domu

Temperatura w pokoju noworodka

Zanim poznasz odpowiedź na pytanie: jak ubierać noworodka w domu, trzeba dowiedzieć się jaka jest optymalna temperatura pomieszczenia. Lekarze rekomendują, aby w ciągu dnia mieściła się w granicach 20-22 stopni Celsjusza. Natomiast w nocy zalecana jest 2 stopnie niższa, nie mniejsza niż 18 stopni Celsjusza. Nie zawsze możliwe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, zwłaszcza w lecie. Dlatego, jeżeli masz możliwość, w upalne dni korzystaj z klimatyzacji. Nie zapominaj, że młody organizm nie potrafi jeszcze dobrze sobie radzić z dużymi wahaniami temperatury. Zadbaj więc o to, aby maluszek się nie zaziębił, ani nie przegrzał, ponieważ może to przynieść fatalne skutki zdrowotne, takie jak np.: infekcje górnych dróg oddechowych.

Jak ubierać noworodka w domu – zasady

Kluczową kwestią, w kompletacji garderoby dla noworodka, jest wygoda. Na co dzień zalecamy ubierać maluszka w bawełniane ubranka, pozbawione twardych, odstających elementów. Mogłyby nie tylko sprawiać ból podczas zabaw, ale też stanowić niebezpieczeństwo.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem są warstwy. Noworodka najlepiej ubierać w jedną warstwę więcej niż dorosłego. Jest to szczególnie ważne, ponieważ jego organizm dopiero adaptuje się w nowym środowisku. Może to być np.: połączenie pajacyka i body z długim rękawem. Ciekawym rozwiązaniem jest również komplet bluza ze spodenkami. W zimie warto jeszcze dołożyć do tego body z krótkim rękawem lub rajtki.

jak ubierać noworodka w domu

Ważnym elementem jest również wybieranie jedynie ubranek dobrej jakości, uszytych z naturalnych składników. Najlepiej sprawdzi się bawełna organiczna. Materiał ten produkuje się bez użycia sztucznych substancji, które mogłyby wywołać alergię u dzidziusia. Dodatkowo jest przyjazny dla skóry dziecka.

Wybierając odpowiednie ubranko dla niemowlaka warto postawić na rozwiązania wygodne również dla nas przy przewijaniu lub przebieraniu maluszka. Wszelkiego rodzaju body rozpinane w kroku, cieszą się ogromną popularnością wśród młodych rodziców. Dzięki niemu szybko i bezproblemowo zmienimy pieluszkę noworodkowi. 

Podczas snu należy przykryć dziecko ciepłym kocykiem lub bambusową pieluszką, w zależności od pory roku.

Jeżeli dziecku będzie za gorąco – najpewniej oznajmi to płaczem. Jeśli jednak wciąż nie jesteś pewien – należy dotknąć jego karku. Jeżeli jest on wilgotny to znaczy, że maluszek jest przegrzany i należy go ubrać lżej.

Zobacz także: Rozwój dziecka – od noworodka do dwulatka

To już wszystkie nasze porady dotyczące ubioru noworodka w domu. Pamiętaj, aby podejść do nich intuicyjnie. Jeżeli dziecku będzie za gorąco – najpewniej oznajmi to płaczem.