boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Dziecko nie chce jeść – przyczyny i rozwiązania

Brak apetytu u dziecka to problem, z którym boryka się wielu rodziców. Często budzi niepokój i obawy związane ze zdrowiem pociechy. Jest to jednak zazwyczaj normalne zjawisko, występujące u dużej ilości maluchów. Najczęściej dotyczy tych między 2 a 5 rokiem życia. Dlaczego dziecko nie chce jeść i co zrobić w takiej sytuacji?

dziecko nie chce jeść

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Odpowiadając na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę wiek dziecka. Słaby apetyt dotyczy głównie dzieci w wieku 2-5 lat. Wówczas do jadłospisu malca dochodzi wiele nowych produktów, których nie zna i nie chce próbować. Takie zjawisko nazywane jest neofobią. Należy cierpliwie przeczekać ten okres, podejmując próby podawania posiłków, bez przymusu ich spożycia.

Powodem braku apetytu może być również potrzeba zwrócenia na siebie uwagi. Być może dziecko boryka się z jakimś nieznanym Ci problemem. Warto przyjrzeć się temu, aby w rzie potrzeby, w porę zareagować.

Dziecko nie chce jeść – jak sobie z tym radzić?

Jeżeli dziecko odmawia jedzenia nowych i znanych już sobie posiłków to kluczem do rozwiązania problemu jest cierpliwość. To, że maluch dziś nie chce zjeść danej potrawy, nie znaczy, że zawsze tak będzie. Trzeba dać mu czas i sukcesywnie zachęcać do skosztowania. Pamiętaj, aby nie zmuszać dziecka do jedzenia! Może to znacznie pogorszyć sytuację i sprawić, że problem malucha się pogłębi.

Dzieci często niechętnie jedzą owoce i warzywa. Mówi się, że jemy oczami i to jest jak najbardziej prawda! Świetnym sposobem na zwiększenie apetytu jest zadbanie o aspekt wizualny przekąski. Porcjowanie i wykrawanie ich na różne kształty może przynieść zaskakujące rezultaty. 

Kolejnym rozwiązaniem jest ograniczenie słodkich napojów oraz słodyczy między posiłkami. Jeżeli dziecko spożywa je z dużych ilościach, nic dziwnego, że nie jest później zainteresowane obiadem. Jest to bardzo niezdrowe, gdyż te produkty posiadają ubogi skład i nie dostarczają wartościowych substancji odżywczych. W zamian tego otrzymujemy puste kalorie.

Dbaj o odpowiednią atmosferę przy stole. To jest czas na spożycie posiłku, więc na tym się skupcie. Nie poruszajcie drażliwych tematów i unikajcie sprzeczek. Odbiorą one dziecku apetyt.

Wyeliminuj czynniki rozpraszające. Maluch mający do wyboru bajkę lub obiad, wybierze oczywiście tę pierwszą opcję. W rezultacie, zimny obiad będzie “męczył” przez godzinę, co sprawi, że spożyje go mniej. 

Zobacz także: Żywienie dziecka – ABC zdrowego żywienia

dziecko nie chce jeść

Co powinno wzbudzić niepokój?

Jeżeli brakowi apetytu towarzyszą inne objawy – koniecznie zgłoście się do lekarza. Bowiem niechęć do jedzenia może być spowodowana chorobą toczącą się w organizmie malucha.

Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój?

  • gorączka
  • luźne stolce
  • płaczliwość
  • wzdęcia
  • zaparcia
  • wysypki skórne
  • apatia
  • spadek energii
  • senność
  • Dodatkowo, na obniżenie apetytu u dzieci może mieć wpływ ząbkowanie. Symptomami świadczącymi o tym może być:
    • ślinotok
    • wkładanie rączek i przedmiotów do buzi

Zobacz także: Rozwój mowy dziecka

Pamiętaj, że w zwalczaniu braku apetytu istotna jest cierpliwość. Obserwuj, pytaj i co najważniejsze – nie zmuszaj do jedzenia!