boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Żywienie dziecka – ABC zdrowego żywienia

Odpowiednie żywienie dziecka ma ogromny wpływ na jego prawidłowy rozwój. Właściwie zbilansowana dieta jest kluczem do zdrowia. Rodzice powinni szczególnie zadbać o wyrobienie dobrych nawyków żywieniowych już w pierwszych latach życia. Bowiem w dużej mierze to od nich zależy, jakie posiłki będą spożywać w przyszłości. Poznaj zasady zdrowego żywienia dziecka!

Zobacz jeszcze: Dziecko nie chce jeść – przyczyny i rozwiązania

żywienie dziecka

Żywienie dziecka – modelowy talerzyk żywieniowy

Dziecko między 1 a 3 rokiem życia intensywnie się rozwija. Aby przebiegało to prawidłowo, potrzebuje do tego odpowiednich składników odżywczych. Istotnym elementem zdrowego żywienia dziecka jest skrupulatne rozplanowanie spożycia poszczególnych jego elementów w ciągu całego dnia. Aby ułatwić sobie zadanie, warto skorzystać z przygotowanego przez ekspertów, modelowego talerzyka żywieniowego, który przedstawia jak powinna wyglądać dieta dla dziecka. Dzielimy go na kilka kategorii z informacją na temat zalecanej częstotliwości spożycia poszczególnych z nich.

Dzieli się on na:

  • Tłuszcze (1-2 porcje)
    • Są źródłem niezbędnej do prawidłowego wzrostu energii. Dzięki nim prawidłowo kształtuje się mózg oraz siatkówka oka. Są źródłem witamin A, D, E i K. Szczególnie wartościowe są tłuszcze zawierające kwasy nienasycone i wielonienasycone, czyli np.: oliwa z oliwek, olej rzepakowy
  • Owoce (4 porcje)
    • Źródło ważnych witamin, składników mineralnych i związków organicznych. Cenne źródło błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie świeżych owoców.
  • Warzywa (5 porcji)
    • Bogactwo cennych witamin i składników mineralnych. Przygotowując dziecku potrawy, korzystaj z warzyw sezonowych. Zawierają one najwięcej cennych dla organizmu substancji.
  • Produkty zbożowe (5 porcji)
    • Źródło błonnika, witamin z grupy B, skrobi oraz składników mineralnych np.: fosforu. Błonnik ułatwia wydalanie z organizmu szkodliwych substancji oraz wspiera pracę  jelit. Przykładowe produkty zbożowe: ryż, kasze, makarony, pieczywo pełnoziarniste.
  • Produkty białkowe, które dodatkowo dzielimy na dwie podkategorie, czyli:
    • mleko i produkty mleczne oraz (3 porcje)
    • mięso, drób, ryby, jaja (1-2 porcje)

Bogate w białko oraz wapń – substancje kluczowe w procesie budowy kości.

  • Woda
    • Jest niezbędna do życia, ale jej spożywana ilość jest ściśle uzależniona od indywidualnych potrzeb dziecka. Polecana jest woda źródlana lub nisko mineralizowana. Podczas choroby istnieje ryzyko odwodnienia organizmu. Dzieci są na to szczególnie narażone. Konieczne jest więc spożywanie jej w większych ilościach.
dieta dla dziecka

Dieta dla dziecka – soki

Soki są cennym źródłem wielu witamin i minerałów. Szczególnie polecane są tym maluchom, które odmawiają jedzenia surowych owoców i warzyw. Nie jest jednak zalecane podawanie więcej niż jednej porcji (około 100-150 ml) soku na dzień. Jeżeli masz taką możliwość – przygotowuj napoje własnoręcznie w domu. Soki na sklepowych półkach najczęściej mają w składzie wiele zbędnych substancji.

Z jakich owoców i warzyw przyrządzić sok? Najczęściej wybiera sie te bogate w witaminę C. Dodatkowo dostarczą organizmowi inne cenne substancje, takie jak: beta karoten, potaz i magnez.

Składniki te znajdziesz w marchewce, czarnej i czarnej porzeczce, malinach, truskawkach, jeżynach, owocach cytrusowych, pomidorach, morelach, brzoskwiniach.

Dbaj o prawidłową dietę dziecka, gdyż ma ona ogromny wpływ na jego rozwój i funkcjonowanie. Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny!

Zobacz także: Gorączka u niemowlaka – jak wygląda?