boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Jak działa alternator samochodowy
Lifestyle

Jak działa alternator samochodowy?

Alternator samochodowy odgrywa kluczową rolę w układzie ładowania samochodu, wykorzystując podstawową zasadę indukcji elektromagnetycznej do generowania energii elektrycznej. Dzięki temu zamienia on energię mechaniczną generowaną przez silnik spalinowy, na energię elektryczną potrzebną do zasilenie wszystkich elektrycznych i elektronicznych podzespołów w samochodzie.

Budowa

Zanim przejdziemy do wyjaśniania zasady działania alternatora musimy, chociażby w kilku słowach wyjaśnić, jak taka część jest zbudowana i jak wygląda. Otóż alternator samochodowy z wyglądu do złudzenia przypomina silnik elektryczny. Dzieje się tak nie bez powodu, ponieważ alternator działa na podobnej zasadzie, choć niejako w odwrotnym kierunku. Jest to więc metalowy walec przymocowany do ramy samochodu i połączony z silnikiem przez obracający się pasek. Sam alternator jest zbudowany z nieruchomej części zewnętrznej i obracającego się wewnątrz wirnika, połączonego z paskiem.

Zasada działania

Alternator samochodowy, taki jak te dostępne na stronie signeda.pl, pracuje na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, opracowanej przez Michaela Faradaya. Zasada ta mówi, że zmieniające się pole magnetyczne indukuje siłę elektromotoryczną lub napięcie w przewodniku. Owo zmieniające się pole elektromagnetyczne jest generowane przez zamontowane na ruchomej części alternatora magnesy, które obracając się blisko nieruchomej części alternatora generują w niej prąd elektryczny. Dodatkowo warto wiedzieć, że obracająca się części alternatora jest napędzana przez pasek, którym alternator połączony jest z wałem silnika spalinowego.

Można więc uznać, że prąd w samochodzie powstaje na dokładnie tej samej zasadzie, co chociażby elektrowni węglowej z tą różnicą, że prądnica, którą tak de facto alternator jest, w samochodzie napędzana jest przez silnik spalinowy, a w elektrowni węglowej przez parę utworzoną w wyniku ciepła ze spalania węgla.

Podsumowanie

Alternator samochodowy to więc niewielka prądnica, która zamienia energię mechaniczną generowaną przez silnik spalinowy w energię elektryczną. Można więc w największym skrócie uznać, że alternator to taka pokładowa elektrownia, która znajduje się w każdym samochodzie.

Materiał zewnętrzny