boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Czy poród już się zaczął? Sprawdź, jak odróżnić wody płodowe od śluzu i moczu

Jednym z głównych objawów rozpoczęcia akcji porodowej jest odejście wód płodowych. Zdarza się jednak, że jako wody płodowe traktowany jest śluz albo mocz. Jak odróżnić wody płodowe od śluzu i moczu?

W tym artykule omawiamy:

  • Czym są wody płodowe?
  • Kiedy dochodzi do wypływania wód płodowych?
  • Jak wyglądają wody płodowe?
  • Jak odróżnić wody płodowe od śluzu i moczu?

Czym są wody płodowe?

Wody płodowe to płyn owodniowy, który wypełnia pęcherz płodowy z płodem. Odpowiadają one za ochronę płodu, utrzymują właściwą temperaturę, chronią przed drobnoustrojami. Wspomagają też rozwój płodu – jego mięśni, płuc, uczą odruchu połykania i ssania.

Kiedy dochodzi do wypływania wód płodowych?

Do odejścia, czyli wypływania wód płodowych dochodzi na skutek pęknięcia błon płodowych. Zazwyczaj nie jest to nagłe odejście wód, ale powolne sączenie się. Najczęściej ma to miejsce po 37. tygodniu ciąży. Wówczas kobieta powinna pojechać do szpitala, ponieważ odchodzące wody płodowe są znakiem rozpoczęcia akcji porodowej.

Gdy dochodzi do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, wtedy także konieczne jest jak najszybsze udanie się do szpitala. Warto pamiętać, że brak wód płodowych powoduje, że dziecko nie ma już odpowiedniej ochrony, zwiększa się ryzyko infekcji wewnątrzmacicznych.

Zobacz także: https://boboline.pl/jak-wyglada-porod-naturalny/

Jak wyglądają wody płodowe?

jak odróżnić wody płodowe od moczu

Wody płodowe najczęściej mają kolor bezbarwny albo lekko żółtawy. Są bezwonne albo mają słodkawy zapach. Swoją konsystencją przypominają wodę.

Gdy wody mają inny wygląd, może świadczyć to o problemie. Różowe zabarwienie oznacza krew. Natomiast zielonkawe, brązowawe, dodatkowo o nieprzyjemnym zapachu oznaczają niewłaściwe dotlenienie dziecka. W takich sytuacjach należy błyskawicznie udać się do szpitala.

Jak odróżnić wody płodowe od śluzu i moczu?

Gdy na bieliźnie u kobiety spodziewającej się porodu pojawia się wilgoć, może, lecz nie musi oznaczać to wycieku wód płodowych. Czasami jest to śluz, który w większej ilości wydostaje się z pochwy. Zdarza się też, że wilgoć to mocz. Wynika to z faktu, że podczas ciąży dochodzi do znacznego ucisku na pęcherz, co może prowadzić do mimowolnego wypływania moczu.

Metody, jak odróżnić wody płodowe od śluzu i moczu:

  • Konsystencja
    Wody płodowe mają konsystencję wody. Śluz z kolei jest gęstszy, bardziej ciągnący, może zawierać białe fragmenty.
  • Sposób wycieku
    W przypadku wód płodowych spowolnienie wycieku następuje w pozycji stojącej. Wody płodowe wyciekają na ogół cienką strużką, natomiast śluz w większych odstępach czasowych.
  • Zapach
    Głównym sposobem odróżnienia wód płodowych od moczu jest zapach. Mocz ma charakterystyczny zapach, podczas gdy wody płodowe są bezzapachowe lub lekko słodkie w zapachu.
  • Wartość pH
    Można też odróżnić wody płodowe od moczu za pomocą papierka lakmusowego albo wkładek higienicznych zmieniających kolor. Wody płodowe mają pH wyższe od 6,5.

Warto zatem wiedzieć, jak odróżnić wody płodowe od śluzu i moczu. Gdy jednak pojawiają się wątpliwości, warto zawsze udać się do lekarza, aby zasięgnąć profesjonalnej porady.

Zobacz także: Ciąża pierwsze objawy i wszystko, co musisz o nich wiedzieć