boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Czym muszą się wyróżniać kosmetyki dla dzieci?
Dziecko

Czym muszą się wyróżniać kosmetyki dla dzieci?

Wrażliwa i delikatna skóra dzieci wymaga odpowiedniej pielęgnacji. U jej podstaw powinny leżeć kosmetyki bogate w niezbędne składniki naturalne. Zanim dokonamy ich zakupu, należy wiedzieć, czym cechuje się dobry produkt pielęgnacyjny. W poniższym artykule dowiesz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wybieraniu kosmetyków dla dzieci.

Niezbędnik kosmetyczny dla najmłodszych 

Aby skóra dzieci była zdrowa, odżywiona i odpowiednio nawilżona należy wzmocnić jej barierę ochronną i zabezpieczyć przed rozwojem mikroorganizmów. Im prostszy skład kosmetyków, tym lepiej dla malucha. Ostatecznie dobór właściwej pielęgnacji zależy od wieku dziecka. Potrzeby noworodka i starszej pociechy, różnią się od siebie. Produktów pielęgnacyjnych dobrze szukać w drogeriach lub aptekach. Dobrze korzystać z poleceń innych mam i wybierać sprawdzone specyfiki. Oprócz tego warto odwiedzać strony internetowe lub hurtownie, które dysponują szerokim asortymentem. Warto zapoznać się z produktami, które oferuje hurtownia drogeryjna

Obowiązkowy zestaw kosmetyków 

Czymś, co wyróżnia dobry kosmetyk do pielęgnacji, jest prosty i krótki skład. Zapewnienia producenta produktu nie mogą być jedynym powodem, dla którego zdecydujemy się nabyć konkretny kosmetyk. O dobrej pielęgnacji można mówić wtedy, gdy podwójnie staramy się dostarczyć wrażliwej skórze niezbędnych i naturalnych składników. W zależności od wieku i typu skóry naszego malucha należy wyposażyć go w zestaw podstawowych kosmetyków do pielęgnacji. Co wchodzi w skład takiego kompletu? Są to m.in.:

  • Mydełko – podstawową funkcją jest dokładne usuwanie zanieczyszczeń i wzmocnienie odporności skóry. Antybakteryjne mydełko dla dziecka powinno łagodzić wszelkie podrażnienia i mieć właściwości nawilżające.
  • Szampon – stosowanie odpowiednio dobranego szamponu pozwoli zadbać o delikatną skórę głowy najmłodszych. 
  • Żel pod prysznic – stworzony na bazie naturalnych składników powinien dostarczać właściwości kojących i nawilżających dla dziecka. Odpowiednio dobrane żele działają przeciwzapalnie i pozostawiają na skórze delikatne uczucie świeżości. 
  • Mleczko – należy stosować po kąpieli, aby skutecznie odżywić skórę, a przy tym zapewnić jej barierę ochronną. Dobrze dobrane mleczko do ciała pomaga zachować właściwości łagodzące.
Hurtownia drogeryjna z kosmetykami dla dzieci.

Szkodliwe składniki 

Walory estetyczne i wygląd danego produktu są istotne. Kosmetyk, który ma przyjazną dla oka etykietę, wywołuje radość wśród najmłodszych, a przy tym zachęca do jego stosowania. Korzystanie z produktu przestaje być przyjemne i komfortowe, z chwilą gdy, kosmetyk do pielęgnacji wywołuje niepożądane reakcje. Są składniki, których lepiej nie włączać do codziennej pielęgnacji skóry dziecka. O dobrym i naturalnym składzie mogą zapewniać np. odpowiednie certyfikaty. Dzięki nim można mieć pewność, że konkretne kosmetyki nie podrażniają i nie uczulają wrażliwej skóry dziecka. Składniki, które mogą działać w niechciany sposób to m.in.:

  • Phenoxyethanol – to składnik, wykorzystywany w celu zachowania mikrobiologicznej czystości skóry. Jest częstą przyczyną występowania podrażnień i pojawiania się wysypek.
  • Oleje mineralne – ich stosowanie wiąże się z pozostawieniem na powierzchni skóry powłoki, która się nie wchłania. W efekcie zapychają się pory i rozwijają się bakterie beztlenowe. 
  • SLS, SLES – to detergenty, które często wchodzą w skład drogeryjnych kosmetyków myjących. Zagrażają delikatnej skórze dziecka poprzez naruszanie ich bariery lipidowej. Oprócz tego mogą zawierać właściwości podrażniające i przesuszające.
  • Parabeny – te substancje konserwujące odpowiadają za występowanie podrażnień. Mogą również naruszać gospodarkę hormonalną dziecka i powodować stany zapalne.