boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Rozwój dziecka – od noworodka do dwulatka

Rozwój dziecka jest kluczowym elementem dorastania. Jest ciągłym procesem nabywania coraz to nowszych umiejętności, doskonalonym dzięki nauce i ćwiczeniom. O rozwój dziecka można, a nawet trzeba dbać. Niezbędna jest również baczna obserwacja, aby w porę wyłapać wszelkie ewentualne nieprawidłowości i szybko zadziałać. Poznaj fazy rozwoju dziecka!

rozwój dziecka

Rozwój dziecka – noworodek

Okres trwający przez cztery pierwsze tygodnie życia dziecka. W tym czasie noworodek przystosowuje się do warunków panujących po urodzeniu, a jego układ nerwowy intensywnie się rozwija. W tym czasie maluch bardzo długo śpi. Do jego umiejętności można zaliczyć podnoszenie główki na parę sekund oraz skupienie wzroku na twarzy mówiącego. W pierwszym miesiącu życia, dziecko posiada kilka odruchów. Są one bezwarunkowe i typowe dla tego okresu rozwoju. Jest to odruch: 

  • Moro
    • Pojawia się w reakcji na światło bądź hałas. Polega na gwałtownym rozprostowaniu rączek i nóżek, a następnie przyciśnięciu ich do siebie, zaciskając w piąstki. Odruch zanika między 4 a 6 miesiącem życia.
  • Chwytny
    • Niemowlę zaciska czyjś palec z bardzo dużą siłą. Odruch zanika do szóstego miesiąca życia.
  • Babińskiego
    • Po połaskotaniu stopy malucha, duży palec wygina się do przodu, natomiast reszta się zgina do środka. Odruch ten najczęściej zanika po około pół roku.
  • Rootinga
    • Po delikatnym dotknięciu policzka dziecka, obróci się ono w tę stronę i otworzy szeroko buzię. Odruch zanika między 3 a 4 miesiącem życia.

Rozwój niemowlaka

W wieku niemowlęcym rozwija się ogrom nowych umiejętności. Zmiany zauważalne są tydzień po tygodniu. Z biegiem czasu rozpoznaje członków rodziny. Jest to okres, podczas którego dziecko zaczyna dostrzegać emocje u bliskich oraz okazywać coraz to więcej własnych. Pojawiają się również pierwsze świadome uśmiechy niemowlaka. Zaczyna reagować na bodźce dźwiękowe oraz światło. Rozwijają się też ruchy małego, który z każdym dniem doskonali umiejętność chwytu oraz siadu. W tym okresie zaczyna raczkować i stawiać pierwsze kroki.  Dziecko uczy się również wypowiadać pierwsze sylaby oraz rozpoznawać podstawowe zakazy i nakazy np.: nie wolno, nie, tak. Rozwija się również jego emocjonalność – zacieśnia więzi z bliskimi.

fazy rozwoju dziecka

Rozwój dziecka – roczniak

W tym okresie dziecko doskonali wcześniej nabyte umiejętności. Potrafi już chodzić za rączkę i bardzo to lubi! Bawi się bardziej skomplikowanymi zabawkami. Rozróżnia kształty, wkłada jedne elementy w drugie i buduje wieże z klocków. Coraz lepiej idzie mu samodzielne ubieranie się oraz zapinanie guzików. Potrafi się również uczesać. Roczniak polepsza również umiejętność samodzielnego jedzenia i posługiwania się widelcem i łyżką.

Rozwój dwulatka

W tym okresie rozwój dziecka stosunkowo zwalnia. Może wystąpić tzw. bunt dwulatka. Jest to czas “testowania” rodziców na każdej płaszczyźnie. W związku z tym warto uzbroić się w cierpliwość. Malec za wszelką cenę chce stawiać na swoim i nie liczą się dla niego kompromisy. Jednak jest to również okres coraz większą samodzielności. Dziecko jest ciekawe świata, chce poznawać i doświadczać. Potrafi szybko biegać, a jego ruchy są dynamiczne. Chętnie rysuje i koloruje. Dwulatek ma już spory zasób słów i buduje pierwsze pełne zdania.

Nie martw się, jeżeli Twój maluch jeszcze nie wykonuje pewnych czynności, ponieważ każdy malec jest inny. Wyżej przedstawione fazy rozwoju dziecka są jedynie modelowymi schematami i umieszczone są w elastycznych ramach czasowych.