boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Przewijanie noworodka – najważniejsze zasady

Przewijanie, czyli przebieranie noworodka jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, którym będziesz się zajmować niemalże na okrągło. Musisz przecież na bieżąco i regularnie zmieniać maluszkowi brudne ubranka, aby zadbać o jego zdrowie i zapewnić mu wymagany przez niego komfort. Uważaj jednak, by robić to w sposób poprawny. Pamiętaj, że skóra dziecięca różni się od tej dorosłej, ponieważ jest znacznie bardziej delikatna i wrażliwa, przez co dość łatwo ulega podrażnieniom. Nawet podczas codziennego przewijania musisz zachować pełną ostrożność i pamiętać o kilku kluczowych zasadach.

Pierwsza z nich mówi o częstotliwości przewijania. No bo twoje dziecko niestety, przynajmniej jak na razie, nie jest w stanie przekazać ci informacji o tym, że trzeba je przebrać. Nie zrobi tego poprzez mowę, ale może wysłać ci pewien sygnał. Gdy pieluszka maluszka jest brudna, ten najczęściej po prostu płacze. Bywa jednak i tak, że w ogóle na to nie reaguje, gdyż aktualnie pieluszki tworzy się już w tak specjalistyczny sposób, iż błyskawicznie wchłaniają one całą swoją zawartość. Skoro więc maluszek nie odczuwa żadnej wilgoci czy dyskomfortu, nie musi płakać, bo jest mu wygodnie. Sama musisz więc to wszystko kontrolować. Ogólnie rzecz biorąc przyjmij, że będziesz przewijać malucha po każdym posiłku, czyli średnio co dwie lub trzy godziny. Z czasem między kolejnymi zmianami pieluch będziesz mogła robić coraz dłuższe przerwy. Dziecko zacznie po prostu rzadziej się wypróżniać. Pamiętaj też, by zawsze przebrać je w momencie, w którym tyko dostrzeżesz, że jego pieluszka jest już pełna.

Przebieranie noworodka wymaga od ciebie zachowania pełnej ostrożności. Musisz być po prostu uważna. Pamiętaj, że to bezpieczeństwo twojego dziecka jest tutaj absolutnie najważniejsze i to je musisz zawsze stawiać na pierwszym miejscu. Nigdy nie przewijaj dziecka na podłożu, które nie daje ci pełnej kontroli nad jego ciałkiem. Nie rób tego również na twardej kanapie czy zwykłych chłodnych panelach podłogowych. Najlepiej zainwestuj po prostu w specjalny miękki przewijak. Nie jest to drogi artykuł, a zdecydowanie ułatwia on życie wszystkim rodzicom i ich maluszkom. Umieść swojego szkraba na przewijaku i po prostu zmień mu pieluszkę, tak jak zawsze to robisz. Przebieranie noworodka jest czynnością, w trakcie której powinnaś skupiać całą swoją uwagę na dziecku. Nawet na moment nie wolno ci go spuścić z oka. Cały czas stój więc przy nim i zajmuj się wyłącznie przewijaniem. W przeciwnym wypadku sama narazisz jego bezpieczeństwo.