boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

suszarki do butelek
Dziecko

Praktyczna suszarka do butelek i smoczków 

Jeżeli spodziewasz się dziecka, to pewnie nie raz słyszałaś już od doświadczonych rodziców jak ważne jest odpowiednie mycie butelek, sterylizacja oraz suszenie. Dlaczego jest to takie ważne? Jak robić to prawidłowo? Czy są jakieś sposoby, żeby sobie ułatwić cały ten proces?

Dlaczego dbanie o czystość butelek do karmienia i smoczków jest takie ważne?

Jeżeli zdecydowałaś się na karmienie swojego dziecka butelką, to musisz pamiętać o tym, że bardzo ważne jest dbanie o czystość i sterylność tych butelek. 

W resztkach mleka bardzo szybko mogą rozwijać się bakterie, które mogą spowodować różne komplikacje zdrowotne u Twojego dziecka, poczynając od bólu brzuszka lub biegunki, a kończąc na poważniejszych zatruciach. Tego wszystkiego można uniknąć, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Jak poprawnie dbać o higienę butelek do karmienia i smoczków?

Wszystkie butelki do karmienia po użyciu należy dokładnie myć wodą i płynem. Najlepiej jest to robić od razu po posiłku. Do mycia powinno się używać specjalnej szczotki do butelek, która pozwoli na dokładne umycie każdego fragmentu butelki, nawet w trudno dostępnych miejscach. 

Po umyciu butelek należy je wysterylizować – albo poprzez gotowanie w garnku z gorącą wodą, albo przy pomocy specjalnego sterylizatora. Sterylizacja butelek jest bardzo ważna zwłaszcza w przypadku, gdy są one używane przez najmłodsze dzieci, do ok. 6. miesiąca życia. Później organizm dziecka coraz lepiej sobie radzi z bakteriami i stopniowo można rezygnować ze sterylizacji. 

Po umyciu i wysterylizowaniu butelki należy wysuszyć. Nie należy ich wycierać ściereczką do naczyń, gdyż w ten sposób zniszczymy cały efekt osiągnięty dzięki sterylizacji. Nawet jeśli często zmieniamy ściereczki do naczyń, to i tak znajdują się na nich bakterie, które moglibyśmy przenieść na butelkę podczas wycierania.

Z tego samego względu nie należy butelek suszyć bezpośrednio na półeczce zlewu. Papierowy ręcznik do wycierania również nie jest najlepszym pomysłem, gdyż może on zostawić drobinki na powierzchni butelek lub smoczków. 

suszarka do butelek

Jak najlepiej suszyć butelki?

Generalnie butelki do karmienia powinniśmy suszyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozłożenie butelek dnem do góry na bawełnianej ściereczce, tak żeby butelki samoczynnie wyschły. Korzystając z tego sposobu należy jednak pamiętać, żeby często wymieniać ściereczkę, gdyż na wilgotnym materiale mogą w którymś momencie zacząć rozwijać się bakterie, których nie chcemy. 

Dużo lepszym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnych suszarek do butelek. Na rynku dostępnych jest kilka różnych modeli takich suszarek. Dostępne jest np. płaska suszarka z rozmieszczonymi na niej specjalnymi widełkami, na których można zawiesić butelki dnem do góry i pozostawić je do wyschnięcia. Suszarka jest wyposażona w tackę ociekową, którą należy co jakiś czas opróżniać. 

Zalety suszarek do butelek

Przede wszystkim decydując się na suszenie butelek z użyciem specjalnej suszarki mamy pewność, że żadne bakterie nie zostaną przeniesione na butelki ze ściereczki czy zlewu. Pozostaną one czyste i sterylne, a tym samym można bez problemu wykorzystać je do karmienia nawet najmłodszych dzieci. 

Suszarki do butelek i smoczków są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu bez problemu znajdzie się dla nich miejsce w każdej kuchni. Są lekkie i łatwe w czyszczeniu. Pozwalają na jednoczesne suszenie nawet kilku butelek, co jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku malutkich dzieci, które jedzą nawet kilkanaście razy na dobę. 

W przypadku płaskich suszarek z widełkami, widełki bardzo często są zdejmowane, dzięki czemu samemu można je zamontować na tacce w taki sposób, jaki nam najbardziej odpowiada i jaki pozwoli na wygodne użytkowanie. Jeśli używamy butelek sporadycznie, to gdy nie korzystamy z suszarki, możemy zdemontować widełki i schować tackę – nie zajmie ona wiele miejsca w naszej szafce. 

Podsumowanie

Odpowiednie dbanie o czystość butelek do karmienia jest bardzo ważne i może ustrzec przed problemami zdrowotnymi dziecka. Oprócz samego mycia i sterylizacji dużo uwagi należy również poświęcić odpowiedniemu suszeniu. 

Na szczęście obecnie na rynku dostępne są specjalne suszarki do butelek, które mogą znacząco usprawnić ten proces. Mogą się one okazać przydatne zwłaszcza wtedy, gdy dziecko będzie karmione głównie butelką, gdyż oznacza to konieczność odpowiedniego mycia i suszenia nawet kilkunastu butelek na dobę. Z pewnością jest to element wyprawki warty rozważenia.

 Źródło: https://www.nanobebe.pl