boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Poradnik dla przyszłej mamy – wszystko, co musisz wiedzieć!

Ciąża to szczególny czas, w którym szczególnie ważne jest zadbanie o siebie, a co za tym idzie – maluszka. Gdy termin porodu zbliża się wielkimi krokami czujemy ekscytację, a zarazem obawę – czy aby na pewno jesteśmy dobrze przygotowane na tej wyjątkowy dzień i pierwsze miesiące macierzyństwa. Aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu w tym okresie, przygotowaliśmy poradnik dla przyszłej mamy! Zachęcamy do lektury!

poradnik dla przyszłej mamy

Przygotowanie do porodu

Pierwsza ciąża to niezwykły, ale zarazem pełen obaw czas. Aby niczym się nie zaskoczyć , część przyszłych mam decyduje się na przygotowanie w szkole rodzenia. Mamy dwie możliwości – skorzystanie z przyszpitalnych szkół rodzenia lub prywatnych. W tego typu placówkach oferowane są zajęcia teoretyczne oraz ćwiczenia. Podczas tych zajęć dowiesz się jak wygląda przebieg porodu, jak odpowiednio się do niego przygotować, jak zajmować się noworodkiem oraz jak karmić. Dodatkowo zostanie z Tobą omówiona dieta ciążowa oraz podczas karmienia piersią.

Aby dodatkowo ułatwić sobie poród, warto w czasie ciąży wykonywać ćwiczenia fizyczne. Jednym z ważniejszych jest ćwiczenie mięśni Kegla. Wykonując je, uelastycznimy mięśnie łonowo-guziczne, dzięki czemu poród będzie mniej bolesny, zmniejszymy możliwość pęknięcia krocza oraz wypadania pochwy i macicy. Dodatkowo zmniejszymy ryzyko nietrzymania moczu.

Bardzo ważnym aspektem przygotowania do porodu jest również przygotowanie wszystkich niezbędnych do porodu dokumentów. Jest to dowód osobisty oraz karta przebiegu ciąży. Nie zapomnij ze sobą również zabrać koniecznych wyników badań! A są to: KTG, morfologia, badanie moczu, HBS, HCR, HIV, GBS.

Poradnik dla przyszłej mamy – wyprawka

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie: co spakować do szpitalnej torby? Na przyjście dziecka na świat musisz przygotować zarówno siebie, jak i dziecko. Niezbędnymi rzeczami, które każda przyszła mam powinna zabrać ze sobą do szpitala są: pantofle, ręcznik, klapki, kosmetyki do pielęgnacji, koszule do karmienia, szlafrok, podkłady poporodowe, krem na brodawki sutkowe, skarpetki, jednorazowe majtki, biustonosz do karmienia piersią, chusteczki higieniczne, mokre chusteczki, małą poduszkę, telefon komórkowy i ładowarkę, ubranie na wyjście ze szpitala

Dla noworodka natomiast trzeba spakować: ciepły ręcznik, ręczniki kąpielowe, pieluszki tetrowe, 2-3 zestawy śpioszków, 2-3 czapeczki, kilka par skarpetek, ubranko na wyjście ze szpitala dostosowane do obecnej pory roku.

Zobacz jeszcze: Żywienie dziecka – ABC zdrowego żywienia

poradnik dla przyszłej mamy

Poradnik przyszłej mamy – połóg

Połóg to czas, w którym ciało kobiety regeneruje się, dochodzi do siebie po ciąży. Trwa około 6 tygodni. Przede wszystkim zauważalny będzie duży spadek masy ciała oraz odczuwanie silnych emocji. W organizmie zachodzi wiele zmian hormonalnych, a drogi rodne regenerują się. W tym okresie powinnaś szczególnie zadbać o siebie i swój wypoczynek. 

Pamiętaj o tym, że każda ciąża i poród przebiega inaczej, a noworodki różnią się od siebie. Trzeba przede wszystkim skupiać się na aktualnych potrzebach swoich i dziecka, a w razie potrzeby nie bać się prosić o pomoc bliskich oraz lekarza.

Zobacz także: Autyzm u dorosłych – jak rozpoznać?