boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Parenting

Wszystko o: pieluchach dla dzieci

Jakie pieluchy są najlepsze? Ile pieluch dziennie zużywa noworodek, a ile niemowlak? Jeżeli dopiero powoli wchodzisz w rolę matki i wszystkiego uczysz się dosłownie od zera, na pewno chciałabyś poznać odpowiedzi na te podstawowe pytania. Zaraz wszystko stanie się dla ciebie jasne. Dowiesz się, jak wybrać dobre jakościowo pieluchy, jak ich używać oraz ile ich kupić, aby wystarczyły twojemu dziecku przynajmniej na tydzień.

Zacznijmy od noworodków. One zużywają przeciętnie jakieś dziesięć pieluszek w ciągu jednego dnia i jednej nocy, czyli całej doby. Z tego względu na tydzień potrzebują aż siedemdziesięciu pieluch. Ilość wydaje się porażająca, ale na szczęście paczki są tak przygotowywane, aby starczyły średnio przynajmniej na kilka dni, a czasem i dłużej. Układ pokarmowy niemowlaka jeszcze nie jest w pełni rozwinięty. Nie radzi sobie z trzymaniem kału, tak więc dziecko musi często robić kupkę. Na ogół wypróżnia się kilka razy dziennie, ale bywa i tak, że do defekacji dochodzi kilkanaście razy na dobę. Nie ma w tym nic złego i nie jest to żadne odstępstwo od normy. Jeżeli twoje dziecko wypróżnia się więc z taką częstotliwością, nie musisz się tym przejmować, bo jest to zupełnie normalne. Z czasem układ pokarmowy malca rozwinie się i ulegnie przekształceniu, dzięki czemu ty będziesz potrzebować mniejszej ilości pieluch. Póki co zrób sobie jednak ich porządny zapas. Postaraj się przewijać noworodka przynajmniej co dwie lub trzy godziny. A gdy już podrośnie i osiągnie wiek dwóch czy trzech miesięcy, częstotliwość wypróżniania się ulegnie obniżeniu. Ile pieluch dziennie potrzebuje więc niemowlak? Na ogół jest to jakieś sześć pieluszek na dobę. Dzieci półroczne potrzebują natomiast czterech, maksymalnie pięciu pieluch. Później ta ilość jest już stała i utrzymuje się aż do momentu, w którym malec przerzuca się na nocnik.

Ilość potrafi przerazić głównie dlatego, że pieluchy nie są niestety jakimiś specjalnie tanimi produktami. Ich producenci zdają sobie sprawę z tego, że dla rodziców są to artykuły pierwszej potrzeby, dlatego bez żadnych oporów nieustannie podwyższają ich ceny. Jeżeli chcesz więc mimo wszystko w jakiś sposób zaoszczędzić na pieluszkach, staraj się je kupować wyłącznie na promocjach. Korzystaj z dodatkowych rabatów i poluj na wyprzedaże. Uważaj jednak na to, by nie przesadzić z zapasami. Może się bowiem okazać, że nim zdołasz je zużyć, twoje dziecko wyrośnie ze swojego rozmiaru. Lepiej nie kupuj więc jakichś przesadnie dużych opakowań i celuj w taką ilość pieluch, którą zdołasz zużyć w przeciągu tygodnia.