boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Parenting

Jak wygląda zdrowa dieta?

Zdrowy styl życia przez ostatnie lata zyskał niemałą popularność. Duże znaczenie zaczęto przykładać do tego, co, kiedy i jak jemy. Popularne są różnego rodzaju diety, które czasami niekoniecznie korzystnie wpływają na nasze zdrowie, a często wręcz przeciwnie. Wiele osób jednak, chcąc szybko schudnąć łapie się na różnego rodzaju diety cud, odnosząc tego bardzo negatywne skutki. Co jest więc tak naprawdę ważne w zdrowej diecie?

Zdrowe odżywianie to przede wszystkim umiar. Co jakiś czas, w internecie pojawia się nowa moda, to na odstawienie glutenu, to na ograniczenie węglowodanów, wmawiając nam, jak bardzo są one niezdrowe. Nie jest to jednak prawda. Niezdrowy jest brak umiaru. Zdrowa dieta to również to, co mamy w głowie. Dla wielu osób „dieta”, to ostre głodówki, przez które trzeba jakoś przejść, by potem znów wrócić do starego trybu życia. Nie o to w tym chodzi. Zdrowy styl życia to umiejętność zachowania umiaru. Tak naprawdę można jeść wszystko, ale oczywiście w odpowiednich ilościach. Batonik, pączek czy też nawet kebab na mieście to nie jest żadne przestępstwo i nie trzeba się za to winić. O ile oczywiście tego jedzenia nie jest trzy razy więcej i w dodatku zdarza się to regularnie. Do diety trzeba podchodzić przede wszystkim z głową, a wtedy utrzymanie szczupłej sylwetki będzie o wiele łatwiejsze.
Ważnym elementem zdrowego odżywiania są oczywiście owoce i warzywa. To właśnie one są źródłem wielu witamin i składników odżywczych potrzebnych naszemu organizmowi. Warto, a nawet powinno się jeść je codziennie. Wiadomym jest jednak, że nie każdemu smakuje to samo. Dla jednego lepsze będzie jabłko, dla innego owoce południowe, takie jak mango czy ananas. Najważniejsze jednak by w codziennej diecie wplatać właśnie takie porcje jedzenia.

Inną i prawdopodobnie najważniejszą zasadą jest tak zwana zasada 80/20. Dotyczy ona tego, by w 80 % jeść zdrowo,a pozostałe 20% stanowiły produkty mniej zdrowe, na które jednak można sobie od czasu do czasu pozwolić. Jest to potrzebne do tego, by zachować w tym wszystkim zdrowy rozsądek oraz równowagę i nie wpaść w paranoję związaną z ciągłym liczeniem kalorii i nie jedzeniem słodyczy ze strachu przed przybraniem na wadze

Zdrowa dieta wcale nie musi być restrykcyjna. Taki tryb życia ma wiele zalet. Doda nam energii do codziennego funkcjonowania i sprawi, że będziemy czuć się lekko i sprawnie, co będzie także związane z utratą wagi. Warto zadbać o nasz organizm i zwracać uwagę na to, czym go karmimy, a on w przyszłości na pewno nam za to podziękuje. Zdrowie mamy tylko jedno, dlatego powinniśmy o nie dbać każdego dnia..