boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Karta płatnicza dla dzieci
Parenting

Bezpieczne płatności na koloniach: czy warto zadbać o kartę płatniczą dla dziecka przed wyjazdem na wakacje?

Wysyłasz swoją pociechę na kolonie i zastanawiasz się, w jakiej formie przekazać jej pieniądze na drobne wydatki? Dobrym wyborem jest zamówienie karty płatniczej dla dziecka – to rozwiązanie pozwoli młodemu człowiekowi nauczyć się odpowiedzialności za finanse. Dziecko będzie miało szansę poczuć się samodzielne i nauczy się rozsądnie rozporządzać swoim kieszonkowym.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy karta płatnicza dla dziecka to dobre rozwiązanie,
  • jak działa karta przedpłacona dla najmłodszych,
  • co zrobić, kiedy Twoja pociecha zgubi kartę.

Zamówienie dziecku pierwszej karty płatniczej jest ważnym krokiem do dorosłości. Wcześnie wdrożona nauka gospodarowania finansami szybciej da efekty – dziecko nauczy się oszczędzania i szacunku do pieniędzy, którymi dysponuje. Dobrym momentem na wręczenie dziecku karty płatniczej jest np. wyjazd na pierwsze kolonie. W tym tekście podpowiadamy, jaką kartę dla dziecka wybrać i co zrobić w razie jej utraty.

Karta płatnicza dla dziecka – dlaczego nie należy bać się tego rozwiązania?

Zanim wystąpisz do banku o wydanie karty dla dziecka, zastanów się, czy jest ono wystarczająco dojrzałe, aby otrzymać swoją pierwszą kartę płatniczą. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji Twojej pociechy. Ocena, czy Twoje dziecko poradzi sobie z odpowiedzialnością za swoje finanse, należy tylko do Ciebie – w końcu nikt nie zna go lepiej niż Ty sam.

Karta płatnicza dla dzieci to świetny sprawdzian gospodarności. Jeśli boisz się, że Twoje dziecko wyda wszystkie pieniądze jednego dnia, możesz stale kontrolować stan jego konta i w odpowiedniej chwili zareagować upomnieniem. Większość banków oferuje opiekunom dostęp do konta dziecka z poziomu aplikacji mobilnej, a nawet wysyła powiadomienia za każdym razem, kiedy zostanie dokonana transakcja. W ten sposób nic nie umknie Twojemu czujnemu oku, a dziecko będzie mogło samodzielnie rozporządzać swoim kieszonkowym.

Założenie dziecku konta oraz zamówienie mu karty płatniczej jest wygodne także dla Ciebie. Na pewno zdarza się, że nie masz przy sobie gotówki, a ustalenie stałego zlecenia przelewu pozwoli Ci uniknąć problemu z regularną wypłatą kieszonkowego.

Karta przedpłacona – najlepszy wybór wśród kart bankowych dla dzieci

Jeśli zastanawiasz się, jaka karta bankowa dla dziecka jest najlepszym rozwiązaniem, zainteresuj się kartami przedpłaconymi. To Ty jako rodzic decydujesz, ile pieniędzy przelewasz na konto pociechy, a co za tym idzie – ile może wydać. Taka karta nie ma opcji debetu, więc zyskujesz pewność, że Twoja pociecha nie wygeneruje długu, który potem będziesz musiał spłacić.

Zbliżają się wakacje i wyjazd na obóz, a Ty zastanawiasz się, co zrobić, jeśli Twoja pociecha wciąż ma problem z kontrolowaniem wydatków? Kiedy Twoje dziecko wyjedzie na kolonie i wyda wszystkie przeznaczone na czas pobytu pieniądze, masz dwa wyjścia. Albo zostawić pociechę bez kieszonkowego, co na pewno poskutkuje nabraniem większego szacunku do pieniądza, ale jednocześnie odbierze radość z wakacji, albo po prostu zasilić wirtualną skarbonkę dziecka kolejnym przelewem. Wydawanie „niewidzialnych” pieniędzy może się okazać trudniejsze niż wyciąganie drobnych z portfela i może powstrzymać pociechę, która zazwyczaj z kolonii czy zielonej szkoły przywozi stos niepotrzebnych drobiazgów i zabawek.

Wyjeżdżacie na wakacje razem? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dziecko wciąż posługiwało się własną kartą. Pewnie nie raz byłeś zmęczony słuchaniem próśb o kupno jakiejś wypatrzonej pamiątki – teraz dziecko może zdecydować samo, czy chce wydać swoje pieniądze właśnie na nią.

Zgubiona karta bankomatowa dla dziecka – co robić?

Dziecko powinno dostać od Ciebie dokładne instrukcje, co powinno zrobić, jeśli zgubi swoją kartę płatniczą. Poucz je, że powinno od razu Cię o tym poinformować. Wyjaśnij dziecku również, że nie musi się bać konsekwencji zgubienia karty, ponieważ może się to przydarzyć każdemu.

Jak natomiast powinieneś zareagować Ty jako opiekun? Jedynym wyjściem w tym wypadku jest zastrzeżenie karty. Aby to zrobić, należy zadzwonić pod numer (+48) 828 828 828 i połączyć się z Systemem Zastrzegania Kart. System poprosi jedynie o nazwę banku i przekieruje Cię do odpowiedniej infolinii. To wygodne rozwiązanie, gdyż często posługujemy się kartami założonymi w kilku bankach.

Wysyłasz swoją pociechę na kolonie i chcesz wykorzystać ten czas, aby nauczyła się gospodarować swoimi finansami? Zainteresuj się zamówieniem karty płatniczej dla dziecka. Pamiętaj jednak, żeby poza dobrymi radami, jak odpowiedzialnie wydawać pieniądze, udzielić też mu instrukcji, co należy zrobić, jeśli taką kartę zgubi.