boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Zdrowie

Trzeszczące kolana – problem wielu ludzi

Trzeszczące kolana to nieprzyjemna dolegliwość, która – wbrew pozorom – nie dotyczy jedynie starszych czy otyłych ludzi. Pacjentami ortopedów często są również osoby w młodym i średnim wieku, w tym sportowcy. Trzeszczące kolana mogą być efektem działania różnorodnych czynników. Co robić, aby zapobiegać takim objawom? Na czym polega ich leczenie?

Trzeszczące kolana – najczęstsze przyczyny

Problem trzeszczących kolan jest dość powszechny. Głównym źródłem takiej dolegliwości są zwyrodnienia w obrębie rzepki oraz nieprawidłowości w działaniu i budowie chrząstki stawowej, która ulega stopniowemu rozmiękczeniu i niszczy się (tzw. chondromalacja chrząstki). Pacjenci skarżą się wówczas na uciążliwe i nieprzyjemne „strzykanie” i „chrupanie” w kolanach podczas poruszania się. Dodatkowym objawem może być towarzyszący trzeszczeniu ból stawów. Nie pojawia się on jednak od razu, a dopiero po pewnym czasie, wskutek ścierających się o siebie kości, które przestają być chronione przez uszkodzoną chrząstkę.
Do najważniejszych i najbardziej powszechnych przyczyn takich problemów zalicza się nadmierną masę ciała oraz nieprawidłowy sposób odżywiania się. Dieta odgrywa tu istotną rolę – trzeszczące kolana mogą oznaczać, że w organizmie brakuje niektórych składników odżywczych i witamin. W bardzo wielu wypadkach dolegliwość związana jest z urazem lub przeciążeniem stawu, co często spotykane jest zarówno u osób z nadwagą, jak i u ludzi aktywnych sportowo. Trzeszczące kolana to także efekt podeszłego wieku, braku ruchu, występowania u pacjenta rozmaitych chorób (cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów) oraz zmian lub zaburzeń systemu hormonalnego.

Sposoby na trzeszczące kolana

Wiele osób, którym doskwierają trzeszczące kolana, pyta specjalistów, co należy wówczas robić. Niezbędne jest przede wszystkim zadbanie o aktywność fizyczną oraz wprowadzenie do życia zdrowych nawyków żywieniowych. Ruch powinien skupiać się na odpowiednich, zaleconych przez ortopedę ćwiczeniach wzmacniających mięśnie i stawy. Nie mogą być oczywiście zbyt obciążające – warto zacząć od wizyt na basenie czy prostej gimnastyki, a dopiero później wprowadzić inne rodzaje aktywności (np. jogging). U pacjentów, u których trzeszczące kolana są rezultatem poważniejszych zmian zwyrodnieniowych, konieczna jest fizjoterapia. Jeśli chodzi o odżywianie, należy jeść regularnie niewielkie porcje. W jadłospisie nie może zabraknąć przede wszystkim wapnia, witaminy D, B i C, kolagenu i białka. Oznacza to, że w diecie pacjenta powinny znaleźć się produkty zbożowe, rośliny strączkowe, nabiał, ryby, owoce (zwłaszcza cytrusy) i kiełki. Jadłospis można także wspierać suplementami.