boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Zdrowie

Jak wygląda plamienie w ciąży?

Plamienie w ciąży jest dość powszechną przypadłością i może dotyczyć nawet 25% ciężarnych kobiet. Wbrew pozorom nie zawsze jest to groźna sytuacja, jednak dla bezpieczeństwa matki, jak i jej nienarodzonego dziecka powinna zostać skonsultowana ze specjalistą.

Plamienie w ciąży – jak wygląda?

Oczekiwanie dziecka to wyjątkowo szczęśliwy, ale i stresujący moment w życiu każdej kobiety, której ciało zmienia się z dnia na dzień. Szczególne uczucie niepokoju wzbudza plamienie w ciąży. Wbrew pozorom nie zawsze zwiastujące poronienie. Krwawienie może mieć nie tylko różną intensywność, ale i kolor począwszy od brązowego, kończąc na czerwonym. Przy delikatnym, niemal niewidocznym pojawieniu się krwi, niepowiązanym z innymi objawami najczęściej ginekolodzy zalecają więcej odpoczynku i mniej stresu. Bardzo często plamienie na początkowych etapach ciąży wiąże się z implantacją zarodka. Warto jednak podkreślić, że nie dotyczy ono każdej ciężarnej. Jest bardzo skąpe, o barwie brązowej lub jasnoczerwonej. Bardzo często takie plamienie ze względu na czas występowania mylone jest z miesiączką, przez co kobieta nieco później orientuje się, że jest w ciąży.

Skąd się bierze plamienie w ciąży?

Plamienie w czasie ciąży może być spowodowane nie tylko przez zagnieżdżanie się zarodka. Bardzo często taki stan może być związany również z :

– nadżerkami szyjki macicy,

– pęknięciem macicy,

– infekcją dróg rodnych,

– polipami,

– odklejeniem łożyska.

W zaawansowanej ciąży krwawienie może wiązać się z poronieniem lub koniecznością wywołania przedwczesnego porodu. Każde odchylenie od normy i nawet najmniejsza ilość krwi musi być jak najszybciej skonsultowana z lekarzem.

Brązowe plamienie w ciąży

Brązowe plamienie w ciąży w II trymestrze pojawia się dość często, nawet gdy już całkowicie ustanie krwawienie implantacyjne. Nie jest to groźny stan, najczęściej związany jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Brązowe plamienie może się pojawiać nawet do 3 miesięcy po zapłodnieniu w momencie spodziewanej miesiączki. Choć często takie upławy nie świadczą o poważnym stanie, mogą sygnalizować również poronienie lub zagrożoną ciąże – niezbędna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem.

Brązowe plamienie w ciąży w II trymestrze pojawia się rzadko – najczęściej jest wynikiem występowania polipów czy nadżerki. To również bardzo charakterystyczny objaw łożyska przodującego, czyli takiego, które znajduje się w dolnej części szyjki macicy. Jest to stan zagrażający bezpieczeństwu zarówno matki, jak i dziecka, więc przyczyna plamienia musi zostać jak najszybciej zdiagnozowana.

Brązowe plamienie w III trymestrze ciąży to prawdziwy powodów do niepokoju. Najczęściej zwiastuje odklejanie się łożyska, a więc stan zagrażający zdrowi i życiu nienarodzonego dziecka. W takim przypadku niezbędne jest natychmiastowe przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Plamienie w ciąży pojawia się z wielu powodów, mniej lub bardziej poważnych. Każde pojawienie się krwi dla spokoju mamy i zdrowia jej maleństwa zawsze musi zostać skonsultowane z lekarzem.

Artykuł sponsorowany