boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Jak wygląda kupa noworodka – na co rodzicie powinni zwrócić uwagę

Istotną sprawą jest kupka noworodka. Rodzicie powinni zwrócić uwagę na jej kolor, zapach i konsystencję. Te trzy czynniki pozwalają ocenić stan zdrowia bobasa. To także istotne informacje dla pediatry. Jaki wygląd kupki jest właściwy, a jaki powinien skłonić rodziców do wizyty u lekarza?

Jak wygląda kupa noworodka.

Smółka to pierwsza kupka noworodka. Ma czarnozielony kolor i konsystencję kleistą, nie wydziela zapachu. Swą barwę smółka zawdzięcza zawartości bilirubiny, tzn. barwnika, który odpowiada za żółtaczkę bobasa, zawiera również wody płodowe oraz śluz. Taką kupkę noworodek wydala przez pierwsze dwa, trzy dni życia. Kolejnym etapem są stolce przejściowe. Charakteryzują się one jaśniejszą barwą niż smółka i luźną konsystencją. Wówczas pożyteczne bakterie osiedlają się w przewodzie pokarmowym noworodka i tworzą florę bakteryjną.
W zależności od metody karmienia, kolejne kupki mogą być żółte, brązowe bądź zielonkawe. Konsystencja także ulega zmianie z półpłynnej do stałej.
Zdrowe dziecko, które jest karmione piersią robi kupki koloru żółtego, o zapachu serwatki bądź kwaśnego mleka, a po zetknięciu z powietrzem zielenieje. Normalny stolec powinien charakteryzować się półpłynną konsystencją oraz wsiąkaniem w pieluchę. Początkowo, tj. do szóstego tygodnia życia, zdrowy bobas robi kupkę za każdym razem po karmieniu, w późniejszym okresie już rzadziej.
Stolec noworodka, który karmiony jest butelką przez swoich rodziców ma konsystencję masła, zgniły zapach i barwę żółtawą bądź jasnobrązową. Mleko modyfikowane powoduje, że kupka może być nieco twarda. Aby dziecku ulżyć w zaparciach warto podawać prebiotyki i probiotyki oraz masować brzuszek maluchowi.
Kupka niemowlęcia zmienia się wraz z modyfikacją diety i wprowadzaniem nowych produktów do jadłospisu. Tarta marchewka i jabłko mogą wywołać u bobasa zaparcia, natomiast brokuły i buraki lekkie rozwolnienie i zielono-brązowy kolor kału.

Kiedy kupka norowana powinna zaniepokoić dorosłych?

Bladoszary kolor stolca sygnalizuje problemy z wątrobą.
Ciemna, szara kupka świadczy o nadmiarze żelaza. Należy ograniczyć preparaty zawierające ten pierwiastek oraz szpinak i buraki, które powodują także takie zabarwienie.
Stolec koloru zielonego, o wodnistej konsystencji, zawierający krew, śluz czy ropę sygnalizuje biegunkę i może oznaczać, że maluch nie toleruje glutenu.
Kiedy bobas cierpi na alergię bądź nietolerancje pokarmową lub mleko jest zbyt słodkie, wówczas jego kupka będzie spieniona i ciemnozielona. Uwagę rodziców powinien zwrócić także twardy stolec, który może powodować ból u malucha.
W przypadku biegunki lub kupki z krwią lub ropą należy udać się do lekarza.
Aby nasze maluchy były zdrowe i prawidłowo się rozwijały, należy je bacznie obserwować. W przypadku wątpliwości warto skonsultować sytuację z pediatrą.