boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Parenting

Wspólny pokój dzieci – nie zawsze koszmarny

Dla dziecka bardzo ważne jest posiadanie własnego pokoju. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Zasoby finansowe oraz miejsce odgrywają znaczną rolę. W mieszkaniach albo małych domach często rodzeństwo jest zmuszone do dzielenia jednego pokoju.

Własny pokój dla dziecka jest ważny, jednak nie jest konieczny. Dzielenie pokoju ma wady, na pewno więcej kłótni między rodzeństwem i mniej przestrzeni prywatnej dla dzieci, jednak istnieje także wiele zalet. Uczy współpracy, sztuki kompromisu i dzielenia się rzeczami. Poza tym często zacieśnia stosunki między rodzeństwem. Uczy też rozwiązywania konfliktów. Problem pojawia się jeśli dzieci nie lubią swojego towarzystwa. Warto podzielić wtedy pokój, stworzyć dla pociech po własnym kącie gdzie będą mogły poczuć się jak u siebie. Tu jednak pojawia się kolejny problem. Co jeśli jest to mały pokój dla rodzeństwa? Wtedy dzieci są zmuszone dzielić ze sobą całą przestrzeń. Przed rodzicami stoi wtedy nie lada wyzwanie. Jak podzielić pokój i stworzyć własny kąt dla każdego? W takiej sytuacji bardzo ważny jest dobór odpowiednich mebli. Trzeba zadbać o zaoszczędzenie miejsca. Warto zdecydować się na najprostsze, a zarazem najskuteczniejsze rozwiązania, takie jak szuflady pod łóżkiem, szafa z drzwiami przesuwnymi czy rozkładane biurko. Częstym problemem jest też ozdobienie pokoju. Najlepiej wybrać uniwersalne kolory. To oczywiste, że każdy ma własny gust i bardzo trudno jest pogodzić upodobania dzieci w jednym pomieszczeniu. Najlepiej jeśli mieszkańcy pokoju zadbają o ozdoby, a ściany i meble pozostaną w uniwersalnych barwach.

Pomimo wielu problemów wśród dzieci, najgorsza jest sytuacja, w której to nastoletni ludzie są zmuszeni do dzielenia małego pokoju. Nastolatkowie, wchodzący w wiek dojrzewania, potrzebują intymności. Poza tym powinni mieć więcej miejsca do nauki i przechowywania swoich rzeczy. Wspólny pokój może stać się wtedy udręką dla całej rodziny. Wtedy konieczne jest podzielenie pomieszczenia. Każdy młody człowiek potrzebuje własnego miejsca. Jeśli u dzieci nie ma problemu, ponieważ mogą wspólnie dorastać, tak u nastolatków problem jest bardzo duży. Nie obejdzie się bez podziału pokoju i stworzenia po własnym kącie dla każdego. Warto wtedy zastanowić się nad zorganizowaniem po własnym pokoju dla nastolatków. Czasami jest to wręcz konieczne, jednak jeśli nie jest to możliwe trzeba interweniować inaczej. Podział pokoju jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Chociaż czasami nie wydaje nam się, że własna przestrzeń dla naszych wychowanków jest konieczna, często to właśnie ona stanowi klucz do rozwiązania problemów. Warto zadbać o komfort dzieci we własnym pokoju, ponieważ powinno być to dla nich miejsce odpoczynku i prywatności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.