boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Ile powinien jeść noworodek?

Kwestie żywienia dziecka z całą pewnością są bardzo istotne dla każdej matki. Właściwe odżywianie ma bardzo duży wpływ na rozwój dziecka, dlatego warto na nie zwrócić swoją szczególną uwagę. Wiele kobiet zastanawia się, ile powinien jeść noworodek, aby niczego mu nie zabrakło. Warto się dowiedzieć więcej na ten szczególny temat.

Ile powinien jeść noworodek?

Urodzony o czasie oraz zdrowy noworodek po narodzinach potrzebuje od dziewięćdziesięciu do dziewięćdziesięciu pięciu kalorii na każdy kilogram masy ciała w ciągu każdej doby. Jednak zazwyczaj podczas pierwszych dni życia dziecko nie zjada zbyt dużo. Zazwyczaj jest to około dwadzieścia mililitrów mleka podczas jednorazowego posiłku. Dlatego bardzo często jeszcze podczas pobytu w szpitalu dziecko traci na wadze. Jednak utrata masy ciała nie powinna przekroczyć dziesięciu procent u dziecka. Jest to bardzo istotna kwestia, na którą należy zwrócić swoją szczególną uwagę.

Jak często karmić piersią?

Wiele kobiet zastanawia się również, jak często należy karmić dziecko piersią. W obecnych czasach dzieci, a w szczególności noworodki, należy karmić na żądanie, czyli zawsze wtedy, gdy się tego domagają. Dzięki temu dziecko na pewno będzie odpowiednio najedzone. Jednak ilość karmień może zmienić się z dnia na dzień i nigdy nie jest stała podczas życia dziecka. Na początku karmienia piersią noworodek praktycznie cały czas chce ssać, ponieważ nie umie jeszcze tego wykonywać do końca efektywnie.

Jak często karmić butelką?

Czasami zdarza się tak, że noworodek z jakichś powodów nie może być karmiony piersią. W takich przypadkach karmi się go mlekiem modyfikowanym, które będzie dla niego najbardziej odpowiednie. Jednak karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym odbywa się mniej często niż piersią. Wynika to z faktu, że mleko modyfikowane jest dłużej trawione niż mleko z piersi. Dzięki temu syci dziecko na dłużej i nie odczuwa ono tak szybko głodu. Warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę.

Jak często karmić noworodka?

Częstotliwość karmień noworodka zależna jest przede wszystkim od rodzaju mleka, które jest przez niego spożywane. Dziecko, które je mleko z piersi powinno być karmione mniej więcej co półtorej lub dwie godziny. Oczywiście jest to zawsze wtedy, gdy dziecko zgłosi taką potrzebę. W rezultacie karmi się noworodka od ośmiu do dwunastu razy na dobę, co jest również zależne od długości jego snu. Natomiast dziecko, które spożywa mleko modyfikowane powinno być karmione nie częściej niż co trzy godziny. Daje to około siedem karmień na dobę.