boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

internet dostęp
Dziecko

Sposoby na ograniczenie dostępu do Internetu

Chyba każdemu z nas aktualnie trudno wyobrazić sobie życie bez Internetu. Codziennie korzystamy z niego podczas pracy czy chwil relaksu. Dlatego w odpowiedzi na coraz większe wymagania użytkowników sieci, każdego dnia powstają nowe technologie, umożliwiające jak najszybszy przesył danych. Jedną z nich jest Internet światłowodowy, z którego coraz chętniej korzystamy w swoich domach. Co zrobić, aby korzystanie z Internetu, zwłaszcza przez najmłodszych, było bezpieczne?

Dlaczego warto zdecydować się na ograniczenie Internetu w domu?

Internet światłowodowy to niezawodna technologia, która znacznie ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Warto jednak mieć na uwadze także zagrożenia, jakie niesie za sobą nieograniczony dostęp do sieci, zwłaszcza dla dzieci i nastolatków. Jest to grupa szczególnie podatna na wpływ Internetu.

Pierwszym poważnym niebezpieczeństwem, dla którego warto zdecydować się na ograniczenie dostępu do Internetu, jest ryzyko uzależnienia się od sieci. To poważne zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Z jego powodu starsze dzieci i nastolatkowie mogą zaniedbywać obowiązki, ucierpią na nim także  relacje oraz zdrowie, również to fizyczne.

Kolejne ryzyko stanowią także same treści, na jakie dziecko może trafić, surfując w sieci. Mogą to być zarówno strony o charakterze pornograficznym, jak i związane z przemocą, narkotykami czy szeroko pojętym zjawiskiem hejtu.

Jakie są sposoby na ograniczenie Internetu w domu?

Najpopularniejszym sposobem na ograniczenie Internetu w domu od wielu lat pozostaje system kontroli rodzicielskiej. Istnieje wiele płatnych, jak i darmowych programów umożliwiających blokowanie poszczególnych treści na urządzeniach z dostępem do Internetu, takich jak komputery, smartfony, tablety czy telewizory.

Blokada rodzicielska na urządzenia z dostępem do Internetu

Kontrola rodzicielska z poziomu przeglądarki pozwala na analizę i filtrowanie stron internetowych, na przykład pod względem występującego na stronie słownictwa. Jeśli na stronie występują wulgaryzmy, jej wyświetlanie może być dla małego użytkownika zablokowane. Innym sposobem na ograniczenie dostępu do Internetu może być także założenie dziecku osobnego konta użytkownika na komputerze czy laptopie.

Aplikacje blokujące dostęp do niepożądanych treści i blokada czasowa

Na urządzeniach mobilnych dostępne są aplikacje, pozwalające na blokadę niektórych treści, usług lub przeglądarek internetowych. Dobrym sposobem na ochronę najmłodszych przed niepożądanymi treściami jest ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami telefonów lub tabletów. Na urządzenia warto pobrać aplikacje, które odmierzają konkretny czas na granie w gry mobilne, przeglądanie Internetu czy social mediów. Użytkownicy mogą także włączyć limity oraz blokady czasowe dla najbardziej pochłaniających czas aplikacji.

Rozwiązania, ułatwiające ograniczenie Internetu dzieciom, oferują często również sami operatorzy, na przykład firma INEA. Dostawca gwarantuje stabilny i szybki Internet światłowodowy, lecz w swojej ofercie udostępnił także pakiet bezpieczeństwa na urządzenia stacjonarne i mobilne, który umożliwia blokadę dostępu do poszczególnych treści najmłodszym użytkownikom. 

Bezpieczne korzystanie z Internetu

Internet światłowodowy w domu to już prawie codzienność, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie, szczególnie w trakcie panującej na świecie pandemii. W momencie, w którym niemal całe życie zawodowe, szkolne i towarzyskie przeniosło się do sieci, warto zadbać o jeszcze większe bezpieczeństwo, zwłaszcza najmłodszych. Ograniczając dostęp do Internetu w domu, możemy zminimalizować ryzyko związane z trafieniem na nieodpowiednie treści lub uzależnienie się od sieci.