boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

stylizacja
Lifestyle

Daj drugie życie swojej zapomnianej garderobie

Posiadasz ubrania, których już od dawna nie nosisz, bo zaczęły być dla Ciebie nudne lub po prostu przestały pasować do Twojego stylu? Wcale nie musisz ich wyrzucać, ani pozostawiać na dnie swojej szafy. Wystarczy zaledwie kilkanaście sekund, by temu zaradzić.  

Czym są naprasowanki i w jak sposób z nich korzystać? 

Naprasowanki, to nic innego, jak nadruki w dowolnym wzorze, bądź w formie zdjęcia, które aplikujemy na materiał za pomocą termotransferu. Możemy je kupić stacjonarnie w pasmanterii lub w sklepach online. Świetnie sprawdzą się w odświeżeniu wyglądu starej torby, plecaka, bluzki, czy poplamionego ubranka dziecka. Zwykła koszulka z nadrukiem zyska na oryginalności, a sam proces umieszczenia go na odzieży jest bardzo szybki i prosty.  

Mianowicie, przygotowując daną rzecz musimy ją dokładnie wyprasować, tak, by nie było na niej żadnych nierówności, najlepiej bez wykorzystania funkcji pary. Następnie wystarczy ułożyć naklejkę folią transferową ku górze i przeprasować przez materiał żelazkiem, rozgrzanym do temperatury 120-160 stopni Celsjusza, przez około 15 sekund. Warto pamiętać o tym, by nie pozostawiać żelazka dłużej w jednym miejscu. Ten błąd mógłby doprowadzić do zniszczenia aplikacji lub tkaniny. Jednak jeśli wszystko zrobimy jak należy, ostatnim krokiem jest już tylko ostrożne odklejenie folii i pozostawienie wzoru do ostygnięcia. Teraz możemy cieszyć się satysfakcjonującym efektem końcowym. 

Termo naklejka najlepiej prezentuje się na jasnym, jednolitym tle, ponieważ wtedy jej kolory są bardziej wyraziste, a sam wzór przykuwa większą uwagę. Tkanina, przed wykonaniem aplikacji, powinna być uprana i sucha. Wilgoć, kurz, czy brud, mogłyby utrudnić przyklejenie nadruku. Jeśli chcemy wydłużyć jej trwałość, powinniśmy prać ubrania ręcznie, ewentualnie w pralce, w temperaturze do 30 stopni Celsjusza, z wyłączoną funkcją wirowania.  

Jak zrobić własne naprasowanki? 

Świetnym pomysłem dla osoby kreatywnej może się okazać stworzenie swojej własnej, unikalnej naklejki. Do jej wykonania potrzebne są tylko: 

  • wysokiej jakości papier transferowy 
  • drukarka laserowa 
  • żelazko 
  • chwila cierpliwości. 

Wybrany przez nas wzór drukujemy w lustrzanym odbiciu (w dużej rozdzielczości) na matowej stronie specjalnego papieru na naprasowanki i gotowe.  

W ten sposób możemy zaprojektować nadruk na kieszenie w jeansach, tył bluz lub kurtek, torby na zakupy, plecaki. Pomocnym rozwiązaniem jest też wykonanie naprasowanki do przedszkola lub szkoły dziecka. Pozwoli to oznaczyć inicjałami worek na WF, piórnik, czy cokolwiek innego. 

Czy można je usunąć? 

Naklejka po wprasowaniu w materiał jest bardzo trudna do usunięcia, dlatego nasz wybór co do wprowadzania zmian wizualnych w odzieży musi być dobrze przemyślany. Jeśli jednak już dojdzie do pomyłki lub zmienimy po prostu zdanie, możemy spróbować ją oderwać. Przed tym zabiegiem należy rozgrzać niechcianą aplikację żelazkiem przez fragment papieru do pieczenia, a po kilku sekundach zerwać ją szybkim ruchem. W przypadku pozostania fragmentów, wyżej wymienione kroki trzeba będzie powtórzyć.