boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

tematy rodzicielskie
Dziecko

Skąd czerpać wiedzę na tematy rodzicielskie?

Rodzicielstwo jest jedną z najważniejszych ról, jakie praktycznie każdy dorosły człowiek ma do odegrania w swoim życiu. Nie sposób się jednak do niej przygotować, nie istnieją bowiem żadne kursy ani szkoły, które nauczą nas bycia dobrym rodzicem. Można powiedzieć, że wiedzę tę nabywa się raczej w praktyce, często metodą prób i błędów. Istnieją jednak przydatne źródła, które pozwalają stopniowo „uczyć się” bycia rodzicem i umiejętnie rozwiązywać codzienne sytuacje.

Nieocenione wsparcie rodziców i dziadków

Od wieków przyszli rodzice uczyli się nowej roli od swoich rodziców i dziadków. Ich doświadczenie pomagało w rozwiązywaniu codziennych problemów, dostarczało praktycznych porad odnośnie postępowania z dziećmi oraz chroniło przed popełnianiem istotnych błędów. Wsparcie starszych, bardziej doświadczonych osób z bliskiej rodziny jest nieocenione zwłaszcza na samym początku przygody z rodzicielstwem, kiedy większość z nas zupełnie nie wie, co robić ani jak postępować. Warto więc korzystać z tej pomocy, gdyż dzięki doświadczeniu rodziców i dziadków możemy zdecydowanie lepiej przygotować się do tej istotnej roli.

Wychowanie dzieci wczoraj i dziś bardzo się od siebie różni. Kilkanaście lat temu panowały zupełnie inne metody wychowawcze, o czym pewnie dobrze pamięta wielu z nas. Warto więc z pewną dozą ostrożności podchodzić do porad starszych członków naszych rodzin, a proponowane przez nich sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach zawsze dostosowywać do własnych przekonań i preferencji. Mowa tu chociażby o popularnym w czasach naszych dziadków i rodziców przekonaniu, że nie warto zbyt często nosić dziecka na rękach, gdyż może się do tego przyzwyczaić, czy pozostawianiu malucha samego, aby się wypłakał, które nie są już aprobowane przez współczesnych ekspertów.

dziecko

Blog dla mam i portale parentingowe

Najbliższa rodzina nie jest jedynym źródłem wiedzy i wsparcia odnośnie wychowania dziecka. Sporo w tym zakresie ma nam do zaoferowania także internet, a konkretnie znajdujące się w sieci portale i blogi parentingowe. Są to ciekawe, ale i dość specyficzne źródła wiedzy o wychowywaniu dzieci i rodzicielstwie. Blog dla mam jest zazwyczaj tworzony przez rodziców, czyli osoby podobne do bezpośrednich odbiorców ich treści. Nie są to eksperci, a „zwykli” ludzie, którzy chętnie dzielą się na łamach swoich blogów poradami oraz nowinkami z codziennego życia. Czytanie takich treści stanowi doskonałą odskocznię od codzienności oraz pozwala się przekonać, jak inni ludzie radzą sobie w podobnej do naszej sytuacji.

Portale parentingowe to natomiast z zasady bardziej profesjonalne serwisy, na które treści dostarczają eksperci – pediatrzy, psychologowie, logopedzi, pedagodzy oraz inni specjaliści związani zawodowo z tematyką dziecięcą. Pisane przez nich artykuły stanowią cenne źródło porad i wiedzy, która okazuje się bardzo przydatna w wielu codziennych sytuacjach. Dzięki treściom znajdującym się na łamach portali parentingowych możemy poznać nowoczesne metody wychowawcze oraz dowiedzieć się, jak postępować, aby wychować szczęśliwe, samodzielne oraz w pełni świadome swojej wartości dziecko.