boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Lifestyle

Chcesz zacząć uprawiać jogging? Nie zapomnij o odpowiednich butach!

Jogging to doskonała aktywność dla początkujących. Przynosi wiele korzyści zdrowotnych, redukuje masę ciała i poprawia samopoczucie, jednak nie obciąża układu nerwowego tak, jak intensywny trening biegowy. Chcesz zacząć uprawiać jogging? Sprawdź, jak wybrać odpowiednie buty.  

Określ swój typ stopy

Mówi się, że bieganie jest najprostszą formą aktywności fizycznej – wystarczy wyjść na zewnątrz i zacząć biec. Nie jest to jednak do końca prawdą. O ile strój nie ma wielkiego znaczenia – zwłaszcza u osób początkujących – o tyle odpowiednie obuwie to absolutna podstawa. Bieganie w trampkach czy innych nieprzystosowanych do tej aktywności butach najprawdopodobniej skończy się kontuzją stawów skokowych, kolan, a nawet bioder. Stopy potrzebują wsparcia i amortyzacji. 

Pierwszą kwestią, na jaką musisz zwrócić uwagę przy wyborze, jest typ stopy. Stopa może być neutralna (prawidłowe ułożenie), nadmiernie promująca (rotacja do wewnątrz) lub supinująca (rotacja na zewnątrz). Nieodpowiednie obuwie będzie pogłębiało nieprawidłowość, dlatego warto przed zakupem określić swój typ stopy. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, wybierz się do profesjonalnego sklepu, gdzie specjaliści ocenią Twój bieg i dobiorą odpowiednie buty.   

Masa ciała a obuwie biegowe

Im większa masa ciała, tym większe obciążenie muszą przyjmować na siebie stawy (dlatego osobom z otyłością nie poleca się biegania). „Cięższe” osoby powinny wybierać buty z większą amortyzacją. Dzięki temu kolana i biodra nie będą tak obciążone. Biegacz ważący 60 kilogramów będzie wywierał zupełnie inny nacisk na podłoże niż biegacz o masie ciała równej 90 kilogramów. 

Warto też wspomnieć, że obuwie należy dopasować do płci. Adidasy do biegania damskie mają inny kształt niż męskie – stopy różnią się budową anatomiczną. Nie bez powodu w sklepach asortyment podzielony jest na damski i męski. Z jednej strony jest to oczywiste, jednak zdarzają się przypadki, że mężczyźni biegają w obuwiu dla kobiet, i odwrotnie. 

Gdzie najczęściej będziesz biegać?

Kolejny istotny aspekt to rodzaj nawierzchni. Zastanów się, gdzie najczęściej będziesz biegać. Czy będzie to asfalt, leśna ścieżka, czy może tartan na stadionie? Do każdej nawierzchni potrzebne są nieco inne buty. Jeśli swoje treningi najczęściej będzie wykonywać na asfalcie lub betonowej ścieżce, wybierz buty z dużą amortyzacją i płaską podeszwą. Do biegania po lesie przeznaczone jest obuwie z mniejszą amortyzacją, ale agresywniejszym bieżnikiem, który zapewnia dobrą przyczepność. 

Dopasuj buty do swoich preferencji

Przy wybieraniu obuwia do joggingu kieruj się własnymi preferencjami i poczuciem komfortu, a nie opiniami innych i poradami znajomych. Pamiętaj, że nie ma butów odpowiednich dla wszystkich. To, że komuś pasował konkretny model nie oznacza, że dla Ciebie także będzie odpowiedni. Najlepiej włożyć buty na własne stopy i ocenić poczucie komfortu. Ważne jest to, aby do mierzenia zakładać skarpetki treningowe (te, w których będziesz biegać). 

Prawidłowo dobrane obuwie biegowe jest kluczowe, jeśli chcesz uniknąć kontuzji. Najważniejsze kwestie przy wyborze to typ stopy, rodzaj nawierzchni, masa ciała oraz własny komfort.