boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

huśtawka
Dziecko

Dlaczego warto zdecydować się na huśtawkę dla dziecka w pokoju?

Co kupić maluszkowi na prezent, tak aby sprawiło mu frajdę, posłużyło długo, a jednocześnie nie było zbędnym akcesorium w pokoju, które tylko zajmuje miejsce? Wbrew pozorom, możliwości jest całkiem sporo. Sprawdzoną opcją jest huśtawka do pokoju dla dziecka. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na taką zabawkę?

Huśtawka do pokoju dla dziecka — dlaczego warto ją mieć?

Huśtawka dostarczy szkrabowi nie tylko frajdy. Jak wiadomo, bujanie działa na dzieci wyciszająco i uspokajająco. Maluchy od pierwszych dni życia uwielbiają bujanie w kołyskach, w wózku, czy na rękach.  Co więcej, bujanie to również aktywność fizyczna, która wzmacnia mięśnie dziecka, rozwija jego zmysł równowagi, świadomość ruchu i własnego ciała, oraz dostarcza pożywki dla rozwoju zmysłów. Ponadto udowodniono, że szkraby, które były bujane w pierwszych miesiącach życia, szybciej garną się do siadania, wstawania i stawiania pierwszych kroczków. Jak widać, huśtawka w przypadku małego dziecka to nie tylko rozrywka, ale i sposobność do treningu tak ciała, jak i umysłu!

Domowa huśtawka dla dziecka — jaka powinna być?

Oczywiście, bezpieczeństwo to podstawa. Huśtawka dla małego dziecka powinna zostać odpowiednio zaprojektowana, oraz wykonana z solidnych materiałów. Stosowne zabezpieczenia to również must have takiego sprzętu. Przede wszystkim model musi zostać dopasowany do wieku dziecka — aby maluch mógł korzystać z huśtawki, powinien już samodzielnie siedzieć, dlatego większość modeli przeznaczonych jest dla dzieci w wieku 9 miesięcy i starszych.  Należy też zwrócić uwagę na limity wagowe. 

huśtawka dziecięca

Aby zapewnić dziecku maksymalny komfort, drewniana huśtawka do pokoju dla dziecka powinna zostać wypełniona miękkim materiałem, dzięki czemu malcowi będzie maksymalnie komfortowo. Owe wypełnienia występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, przez co z łatwością można dobrać taką barwę obicia, która będzie współgrać z aranżacją dziecięcego pokoju, przez co huśtawka będzie nie tylko przydatnym, ale i modnym dodatkiem. Najczęściej takie obicia można w łatwy sposób zdjąć, aby wyprać gdy się zabrudzą, co stanowi dodatkowy atut.

Co powinna mieć huśtawka dla niemowlaka?

Modele huśtawek dla najmłodszych powinny być wyposażone w specjalne siodełko z odpowiednim oparciem i zabezpieczeniami. Huśtawki stojące mają to do siebie, że potrzebny do nich stelaż zajmuje dużo miejsca, a nie każdy może sobie na to pozwolić. Coraz większą popularnością cieszą się więc huśtawki montowane do sufitu. Taka zabawka dla dziecka nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale też stanowi wyjątkowy element wystroju, nadając pokoikowi jeszcze cieplejszego charakteru. Wiszące huśtawki mocuje się do stabilnych haków montowanych pod sufitem. Uwaga — dobierając miejsce na montaż takiej huśtawki, musimy dokładnie przemyśleć czy jest tam odpowiednia ilość miejsca do bezpiecznej zabawy (np. czy nie jest umiejscowiona zbyt blisko mebli), oraz czy nie będzie ona przeszkadzać domownikom. Należy pamiętać, ze maluchy korzystać z huśtawki powinny wyłącznie pod stałym nadzorem osoby dorosłej.