boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Masaż antykolkowy niemowlęcia
Dziecko

Masaż antykolkowy niemowlęcia – jak go wykonać?

Różne źródła wskazują na to, że kolka niemowlęca może występować nawet u około 40% niemowląt. Pojawia się w pierwszych tygodniach życia i choć ustępuje samoistnie do 4.-5. miesiąca, stanowi duże źródło stresu dla malucha i jego rodziców. W jaki sposób masaż antykolkowy może pomóc niemowlakowi? Sprawdź, jak możesz wykonać go w domu. [1], [2]

Jak rozpoznać kolkę u niemowlęcia?             

Jedyny sposób komunikacji o doskwierających dolegliwościach, jakim dysponują maluchy, to płacz lub krzyk. Skąd więc wiadomo, kiedy dziecko płacze, bo ma kolkę? Ten stan definiuje się jako występowanie napadów niedającego się ukoić krzyku lub płaczu, który pojawia się i ustępuje bez uchwytnej przyczyny. Dziecko jest wyraźnie rozdrażnione, ma zaczerwienioną i zachmurzoną buzię, zaciska piąstki i podkurcza nóżki. Jego brzuch jest rozdęty i napięty. Poza wymienionymi objawami dziecko rozwija się dobrze, chętnie je i ma prawidłowy przyrost masy ciała. [1], [2]

Masaż antykolkowy niemowlęcia – jak wykonać?

Wśród wielu technik na zmniejszenie dolegliwości u malucha znajduje się masaż brzucha, inaczej zwany masażem antykolkowym. Jego stosowanie jest zasadne, ponieważ ruch tkanek na powierzchni brzucha jest w stanie wprawić w ruch jelita znajdujące się w jamie brzusznej – a to w nich jest uwięziony gaz, którego nagromadzenie uważa się za jedną z możliwych przyczyn kolki. Dzięki masażowi można rozluźnić napięte mięśnie powłok brzusznych oraz poprawić krążenie krwi w zakresie brzucha.

Do masażu należy się odpowiednio przygotować:

  • nie wykonuj masażu w trakcie ataku kolki! Rób to pomiędzy napadami, np. o poranku,

  • upewnij się, że masz krótko przystrzyżone paznokcie, zdejmij biżuterię z rąk i ogrzej dłonie,

  • nawiąż kontakt ze swoim dzieckiem – popatrz mu w oczy, złap je za rączki,

  • jeśli jesteś praworęczny, lewą dłoń możesz ułożyć pod plecy dziecka – wzmocni to kontakt z dzieckiem i nada stabilności Twoim ruchom,

  • prawą dłoń ułóż w okolicy prawego dołu biodrowego malucha i delikatnymi kolistymi ruchami przesuwaj ją w kierunku żeber, następnie na prawą stronę, potem w okolicę lewego dołu biodrowego i wróć do prawego dołu biodrowego.

Kierunek wykonywania ruchów jest ważny – przesuwając dłonie zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, naśladujesz ruch przepływu gazów przez jelita. Masaż powinien trwać kilka minut. Możesz powtarzać te czynności kilka razy w ciągu dnia.

Inne sposoby na kolkę u niemowlaka

Najwięcej korzyści przynosi jednoczesne stosowanie kilku metod walki z kolką niemowlęcą. Przede wszystkim zapewnij dziecku spokojne warunki. Nadmiar bodźców jedynie nasila przykre dolegliwości. Maluch powinien odpoczywać w miejscu wolnym od hałasu i ostrego światła. Dzieci wyczuwają napięcie rodziców, więc staraj się nie przenosić własnych trosk na nie.

Zmodyfikuj technikę karmienia. Główka dziecka powinna być ułożona nieco wyżej od reszty jego ciała. Zapobiega to połykaniu nadmiernej ilości powietrza.

Przerwanie ataku kolki można czasem uzyskać poprzez monotonne dźwięki, tzw. biały szum. Pomocny może się okazać dźwięk suszarki, śnieżenie telewizora czy odgłosy zmywarki.

Możesz także sięgnąć po apteczny preparat na kolki z symetykonem. Ta substancja jest dopuszczona do stosowania u niemowląt i ma postać wygodnych kropli podawanych doustnie. [3], [4]

Kolka niemowlęca jest męcząca i dla malucha, i dla jego rodziców. Dobra wiadomość jest taka, że ta dolegliwość z czasem mija. W razie wszelkich wątpliwości co do rozpoznania kolki i jeśli martwi Cię stan Twojego dziecka możesz zgłosić się na konsultację do pediatry.

Bibliografia

[1]       „Pediatria po Dyplomie – Kolka niemowlęca”. Dostęp: 28 czerwiec 2024. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/pediatria/15717,kolka-niemowleca

[2]       A. Ratajczak, K. Ratajczak, i W. Feleszko, „Infantile colic”, Pediatria i Medycyna Rodzinna, t. 12, s. 413–418, grudz. 2016, doi: 10.15557/PiMR.2016.0041.

[3]       W. (red. ) Kawalec, R. (red. ) Grenda, i M. (red. ) Kulus, Pediatria I, II., t. I. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie.

[4]       S. Daelemans, L. Peeters, B. Hauser, i Y. Vandenplas, „Recent advances in understanding and managing infantile colic”, F1000Res, t. 7, s. F1000 Faculty Rev-1426, wrz. 2018, doi: 10.12688/f1000research.14940.1.

Artykuł sponsorowany