boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Ciasto drożdżowe zawsze hitem

Z pośród licznych ciast każdy z nas ma jakiej ulubione ciasto. Wielu Polaków, a zwłaszcza tych ze średniego i starszego pokolenia uwielbia serniki, makowce, szarlotki i keksy. Natomiast młodsze pokolenie woli ciasta z kremem.
Lecz jest jeden rodzaj ciasta, który jest uwielbiany przez większość Polaków niezależnie od wieku. Jest to ciasto drożdżowe. Można je kupić w sklepie ogólnospożywczym lub w cukierni. Może być to puste ciasto, albo ciasto drożdżowe nadziewane, jakimi są np. bułeczki pospolicie zwane drożdżówkami. Wiele osób samodzielnie piecze ciasta drożdżowe. A inni chcieliby, lecz nie potrafią i nie poddając się szukają porad, jak piec ciasto drożdżowe?
Skład ciasta drożdżowego jest prosty, bo składa się tylko z drożdży, z maki, z jaj, z wody lub mleka i ewentualnie z cukru lub odrobiny soli.
Istnieje kilka metod przygotowania drożdżowego ciasta. Można od razu połączyć ze sobą wszystkie składniki i wyrabiać ciasto, a następnie odstawić je pod przykryciem do wyrośnięcia. Lecz można również najpierw przygotować rozczyn i pozwolić mu wzrosnąć, a potem połączyć ze składnikami i wyrabiać ciasto. Można również zalać mąkę gorącym płynem, co da początek rozczynowi.
Najważniejsze co daje ciastu wspaniałą konsystencje po upieczeniu jest sposób przygotowania ciasta. Ciasto drożdżowe powinno być elastyczne. Elastyczność taką uzyskuje się poprzez długotrwałe wyrabianie ciasta. Poza tym w mące pszennej znajduje się białko roślinne zwane glutenem i to właśnie dzięki niemu ciasto jest plastyczne i elastyczne, czyli daje się formować i rozciągać. Gdy włożymy ciasto do piekarnika, to wówczas pod wpływem temperatury gluten ścina się i łączy i dlatego nie opada i ciasto nie jest twarde.
Ciasto drożdże jest pulchne, gdyż są w nim drożdże uczestniczące w procesie fermentacji alkoholowej. Zmieniają cukry zawarte w cieście na alkohol i na dwutlenek węgla, który spulchnia ciasto i powoduje jego wyrastanie. Gdy ciasto poddawane jest obróbce cieplej, to wówczas zwiększa się jego objętość i mówimy, że ciasto wyrosło. Ciasto dobrze wyrośnięte jest zawsze lekkie.
Jak piec ciasto drożdżowe? Przed wstawieniem ciasta drożdżowego do piekarnika trzeba rozgrzać go od 180 do 220 stopni. Wcześniej wierzch ciasta można posmarować rozmiksowanym jajkiem, to wtedy po upieczeniu będzie ono posiadało ładny kolor. Ważne jest aby bezpośrednio po upieczeniu od razu nie wyjmować ciasta, bo wtedy opadnie. Lecz też nie trzeba trzymać go długo w piekarniku, a tylko co najwyżej kilka minut, bo stanie się ciemne i suche.