boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Nietrzymanie moczu po porodzie
Zdrowie

Nietrzymanie moczu po porodzie – czyli samo życie

Nietrzymanie moczu po porodzie negatywnie zaskakuje niejedną młodą mamę. W końcu instagramowy świat przedstawia pierwsze dni macierzyństwa jak bajkę, a tak niestety nie jest w zdecydowanej większości przypadków. Lepiej zawczasu przygotować się na różne sytuacje, bo pierwsze dni z maluszkiem powinny być szczęśliwe, a nie okupione płaczem i zdenerwowaniem. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć na ten temat!

Kobiety z niecierpliwością oczekują na moment, w którym po raz pierwszy będą mogły przytulić swojego maluszka. Filmy i zdjęcia przedstawiają najczęściej idylliczne obrazy, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. To bywa powodem wielu frustracji i nawet depresji poporodowych. Wiedząc jednak wcześniej, jak faktycznie wygląda świat tuż po narodzinach malucha lub co może, ale nie musi się przydarzyć, można zaoszczędzić sobie wielu rozczarowań i niepotrzebnego stresu. Nietrzymanie moczu po porodzie zdarza się często, ale w większości przypadków ustępuje samoistnie po pewnym czasie. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i szczera rozmowa z lekarzem. 

Nietrzymanie moczu po porodzie – dlaczego tak się dzieje?

Prawdopodobieństwo wystąpienia nietrzymania moczu po porodzie znacznie wzrasta u kobiet, które rodziły dzieci drogami natury. Fizjologia porodu wymusza rozciągnięcie mięśni dna miednicy, by dziecko w ogóle mogło przyjść na świat. U kobiet po cesarskim cięciu także może wystąpić nietrzymanie moczu, ale zdarza się to niezmiernie rzadko, bo tylko wówczas, gdy nastąpiło uszkodzenie mięśni dna miednicy.

Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu są przebyte wielokrotnie porody naturalne, porody odbywające się po terminie lub te sztucznie wywoływane poprzez podawanie oksytocyny. Nietrzymanie moczu po porodzie przytrafia się też częściej kobietom otyłym, cierpiącym na częste zaparcia oraz tym, które rodzą duże dzieci ważące ponad 4 kg.

W większości przypadków poporodowe nietrzymanie moczu ustępuje samoistnie w ciągu 2-3 miesięcy, bo mniej więcej tyle czasu trwa regeneracja mięśni dna miednicy. Jeśli jednak po takim czasie ciągle dochodzi do popuszczania moczu, trzeba poprosić o pomoc lekarza.

Nietrzymanie moczu po porodzie – leczenie

Po porodach najczęściej pojawia się wysiłkowa odmiana nietrzymania moczu objawiająca się popuszczaniem moczu w czasie kaszlu, kichania lub przy podnoszeniu cięższych przedmiotów. Skuteczną metodą walki z tym problemem są ćwiczenia mięśni dna miednicy – tak zwane ćwiczenia mięśni Kegla. Ćwiczy się samodzielnie, w domu, ale warto zasięgnąć porady fizjoterapeuty, by trening był wykonywany prawidłowo. Dzięki tym ćwiczeniom mięśnie będą się wzmacniać, ale to może potrwać nawet kilka miesięcy. 

Jeśli poprawa nie będzie następować w zadowalającym tempie, lekarz lub fizjoterapeuta może zlecić serię zabiegów elektrostymulacyjnych. Jeśli w ciągu 5-6 miesięcy nie nastąpi poprawa, to należy rozważyć przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Zobacz także: https://boboline.pl/powiklania-po-porodzie/