Co należy wiedzieć o potrzebach starzejącego się pupila i jaką karmę dla psa seniora wybrać?
Starość jest naturalną częścią cyklu życia, również dla czworonogów. W miarę upływu lat zmieniają się nie tylko możliwości, ale i potrzeby. Psy, które wkroczyły w ten okres, wymagają więc szczególnej troski. Aby w pełni wspierać ich kondycję i zaspokoić wymaganie żywieniowe, warto sięgnąć po karmę dla psa senior.
Od kiedy stosować karmę dla psa senior?
Starzenie się jako proces fizjologiczny organizmu, zaczyna się już w momencie osiągnięcia dorosłości. Z biegiem lat w psim ciele zachodzą naturalne zmiany, mające wpływ na przemianę materii i zapotrzebowanie energetyczne. Za granicę pomiędzy dorosłością a starością u psów przyjmuje się wiek 7 lat. Liczba ta jest jednak umowna, ponieważ każdy zwierzak jest inny i proces starzenia przebiega w innym tempie. Dynamika zmian zależy m.in. od rasy, wielkości, warunków bytowych, ale także indywidualnych predyspozycji. Jeśli jednak nasz pies jest w wieku przybliżonym do określanego jako starość i zaczynamy dostrzegać zmiany w jego zachowaniu, jest to znak, że również jako organizm się zmienia. Karma dla psa senior to sposób na wsparcie dobrej formy i zaspokojenie potrzeb.
Jaka jest najlepsza karma dla psa seniora?
Najlepsza karma dla psa senior to taka, która trafi w jego potrzeby. Starsze czworonogi, u których często zmniejsza się aktywność fizyczna i spowalnia przemiana materii, nie potrzebują już tak energetycznych posiłków jak dawniej. Jednak obniżenie kaloryczności, niezwykle ważne ze względu na podwyższające się ryzyko nadwagi i otyłości, musi iść w parze z zaspokojeniem zapotrzebowania na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Psu w dalszym ciągu należy podawać pełnowartościowe i pyszne posiłki, w takiej ilości, by nie odczuwał głodu. Karma dla psa senior powinna być skomponowana tak, by posiłki były lekkostrawne i odżywcze. Warto sięgnąć po produkty stworzone specjalnie dla tej grupy wiekowej.
Jak zmienić psu karmę?
Gwałtowna zmiana karmy może odbić się niekorzystnie na układzie pokarmowym i samopoczuciu psa. Psi przewód pokarmowy nie jest przystosowany do częstych zmian pożywienia, lepiej służy mu niewielkie zróżnicowanie. Szczególną ostrożność warto zachować w przypadku starszych pupili, u których wrażliwość może być zwiększona. Karma dla psa seniora powinna być zatem stopniowo wprowadzana do psiego jadłospisu. Przez co najmniej kilka dni warto mieszać ją z poprzednim pożywieniem, zmieniając proporcje i obserwując reakcje czworonoga. Jeżeli nie wystąpią dolegliwości natury żołądkowo-jelitowej, można zacząć podawać już tylko nowy produkt.