boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Co powinien jeść pies
Lifestyle

Co powinien jeść pies?

Czy pies ma jeść tylko mięso, skoro jest mięsożercą? W końcu to najbliższy kuzyn wilka. A może wystarczy dodatek marchewki i mamy pełnowartościowe jedzenie dla pupila? Nic z tych rzeczy – czas poznać prawdę! Co powinien jeść pies?

Prawdą jest, że psy powinny jeść mięso. To właśnie mięso jest podstawą psiej diety. Co to oznacza? Połowę psiej miski muszą zajmować produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli oczywiście mięso, ale też podroby (np. ozory czy żołądki). Zioła, owoce i warzywa także powinny się w psiej misce znaleźć jako cenny dodatek. 

Ważne są też tłuszcze, które dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i -6. Dobrym dodatkiem z tej grupy będzie np. olej rzepakowy. Nie można zapomnieć też o suplementach. W tej roli występują dostępne u weterynarza lub w sklepach zoologicznych dodatki mineralno-wapniowe. W jakim celu się je dodaje? By psi posiłek był zbilansowany. To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to proporcje wszystkich wymienionych składników. Opiekunowie często popełniają taki błąd, że mimo iż korzystają z dobrych produktów, to dodają je bez odmierzania. W ten sposób nieświadomie mogą wywołać niedobory u pupila.

Dlaczego nie tylko mięso?

Skoro pies pochodzi od wilka, dlaczego pies nie powinien jeść tylko mięsa? Sprawa wygląda tak, że wilk faktycznie jest jedynym kuzynem psa. Tyle że psy zaczęły się udomawiać około 20 tysięcy lat. Ewoluowały więc w zwierzę towarzyszące człowiekowi już bardzo dawno temu! Przez ten czas nauczyły się nie tylko żyć przy nas, ale też jeść resztki, które znajdowały w pobliżu ludzkich osad. Takie zbieractwo przybliżyło psy do ludzi i sprawiło, że właśnie nas wybrały na swoich towarzyszy.

Ludzie zawsze jedli różne rzeczy. Resztki mięsne z pewnością także, ale też ziarna, warzywa, owoce… I do trawienia takich produktów przystosowały się również psy. Nie da się ukryć, że czworonogom łatwiej było wygrzebywać jedzenie z pozostawionych przez ludzi śmieci, niż samodzielnie polować na drobną zwierzynę. 

Co powinien jeść pies?

Jak widać, psia dieta powinna się składać z mięsa, ale też z innych produktów. Pozostaje więc pytanie, w jaki sposób psa karmić, by wyszło mu to na zdrowie?

Mokra karma

Gdy chcemy, by nasz pies jadł miękkie i wilgotne jedzenie, możemy podawać mu mokrą karmę z puszki. Wielu właścicieli małych psów podaje takie pożywienie. Dlaczego przy większych psach jest to rzadziej spotykane? Ze względu na cenę, mokra karma jest droższa niż sucha. W przeciwieństwie do suchej karmy mokra ma też bardziej intensywny zapach, dlatego psy ją preferują. Pamiętajmy, by po otwarciu puszki jej zawartość przełożyć do innego opakowania (np. słoika) i trzymać w lodówce maksymalnie 2 dni.

Sucha karma

Nie da się ukryć, że sucha karma jest łatwa w przechowywaniu i podawaniu. Często się jednak zdarza, że psy kręcą nosem, gdy znajdą ją w swojej misce. Opiekunowie mówią wówczas, że mają niejadki. To nie do końca prawda – zwłaszcza gdy po analizie okazuje się, że psiak zjada karmę z dopiero co otwartego worka, a marudzi po kilku tygodniach. Problem wynika z tego, że często karmę źle przechowujemy, a wtedy jej aromat ucieka. Suche jedzenie najlepiej trzymać w oryginalnym worku (nie przesypywać). Otwierać tylko na chwilę, wyjmować odpowiednią porcję, i szczelnie zamykać.

Gotowane jedzenie domowe

A może dobrym pomysłem, zamiast kupować karmy zawierające często konserwanty i sztuczne dodatki, będzie gotowanie psu w domu? To dobry plan, o ile mamy wiedzę, jak bilansować psią dietę. Jeśli nie, warto udać się na konsultację do psiego dietetyka i ustalić z nim jadłospis. Będzie uwzględniał zapotrzebowanie konkretnie naszego psa. Nam pozostanie już wtedy tylko robić zakupy i gotować zgodnie z instrukcją. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że pies dostaje smakowite posiłki, które mu służą (nawet jeśli ma alergię, dietetyk wziął to pod uwagę). Minus, że cały proces jest niezwykle czasochłonny.

Świeżo gotowane jedzenie z dostawą

Istnieje jednak na rynku rozwiązanie, które ma wszystkie plusy gotowanego jedzenia, a przy tym korzystanie z tej opcji jest tak wygodne, jak w przypadku karm komercyjnych. Mowa o diecie PsiBufet – to świeżo gotowane jedzenie, które jest dostarczane za darmo do czworonożnych klientów w całej Polsce. Posiłki przyjeżdżają w odpowiednich porcjach (pakowane w woreczki – jedna paczuszka na jeden dzień). Jedzenie przed podaniem można psu lekko podgrzać, a wówczas nawet największy niejadek się na nie skusi.

Jeśli więc zastanawiasz się, co powinien jeść pies, to pamiętaj – takie pożywienie, które najbardziej odpowiada Twojemu pupilowi. Służy jego organizmowi, ale też smakuje. No i co ważne, przygotowanie posiłku nie jest zbyt uciążliwe dla opiekuna!