Pomiar temperatury jest jednym z najczęściej mierzonych przez rodziców parametrów. I bardzo dobrze! Gorączka u niemowlaka to bardzo częste zjawisko, które wywołuje u opiekunów wielki niepokój i obawę o stan zdrowia dziecka. Podwyższona temperatura często świadczy o toczącej się w organizmie dziecka infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Układ odpornościowy niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, więc dobrze jest zatem kontrolować temperaturę pociechy. Jak rozpoznać podwyższoną temperaturę u dziecka? Po przeczytaniu artykułu, wszystkiego się dowiesz!
Przeczytaj jeszcze: Pierwszy rok życia dziecka od A do Z
Gorączka u niemowlaka – przyczyny
Jedną z najczęstszych przyczyn gorączki u niemowląt jest infekcja górnych dróg oddechowych, której mogą towarzyszyć inne objawy takie jak złe samopoczucie, katar, kaszel, wymioty, zmiany skórne oraz drgawki. Przy tym ostatnim objawie trzeba niezwłocznie skonsultować się z pediatrą lub zadzwonić na pogotowie, gdyż może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia.
Kolejną przyczyną gorączki u dzieci może być wyrzynanie się ząbków. Zapalenie ucha środkowego również może być jedną z przyczyn wysokiej temperatury u dziecka, dlatego tak ważny jest odpowiedni ubiór niemowlęcia podczas spacerów. Choroby zakaźne takie jak.: ospa wietrzna lub mononukleoza zakaźna bardzo często manifestują się gorączką. Tę pierwszą powinno być łatwo rozpoznać, ponieważ chorobie tej towarzyszą specyficzne objawy – drobne, czerwone wykwity skórne.
Inne przyczyny gorączki u niemowlaka:
- po szczepieniu
- zakażenie układu moczowego
- posocznica
- jelitówka
Gorączka u niemowlaka – objawy
Wśród objawów gorączki u niemowlaka możemy wyróżnić:
- rozpalone czoło i policzki
- gorące plecy
- wymioty
- biegunkę
- ból gardła
- katar
- kaszel
- ból głowy
- ból karku
Dziecko często złe samopoczucie manifestuje płaczem bądź jest apatyczne. Zdarza się również brak apetytu lub chęci do zabawy. Bądź czujny i zwracaj uwagę na nietypowe zachowanie swojego dziecka!
Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę małego dziecka?
Małe dziecko jeszcze nie rozumie co się wokół niego dzieje i może negatywnie reagować na to co z nim robimy. Aby nie narażać malucha ani siebie na dodatkowy stres, warto zadbać o odpowiedni sposób pomiaru temperatury. Istnieje wiele urządzeń do mierzenia temperatury. Gdy dziecko ma gorączkę, rodzice niechętnie sięgają po klasyczne termometry. Jednym z popularniejszych wśród opiekunów rozwiązań jest termometr bezdotykowy. Pozwala dokonać pomiaru w sposób nieinwazyjny, dzięki czemu nie niepokoimy dodatkowo, już źle czującego się, dzieciątka. Jednak nie jest to najdokładniejszy sposób. Zalecaną metodą dla dzieci poniżej trzeciego roku życia jest zmierzenie temperatury przez odbyt. Aby przebieg pomiaru był bezproblemowy, trzeba uprzednia natłuścić końcówkę urządzenia oliwą. Przed wykonaniem czynności – koniecznie zdezynfekować termometr!
Jak zbić gorączkę?
Sprawdzonym sposobem na zbicie gorączki u dziecka jest podanie leku przeciwbólowego. Najbardziej bezpieczne dla dzieci leki to paracetamol i ibuprom. Ten pierwszy jest jedynym możliwym do stosownia lekiem u dzieci poniżej 3 miesiąca życia. W aptekach mamy do wyboru wiele wersji tych leków. Część z nich skierowana jest dla tych najmłodszych. Jest to na przykład lek w postaci syropu lub czopka.
Zobacz jeszcze: Jak ubierać noworodka w domu?
Pamiętaj, że jeżeli Twoje dziecko wysoko gorączkuje i dołączyły się do tego objawy takie jak drgawki – niezwłocznie dzwoń na pogotowie.