boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Pierwszy rok życia dziecka – od A do Z

Pierwszy rok życia dziecka to piękny, ale zarazem trudny czas dla świeżo upieczonych rodziców. Jest on szczególnie ciężki dla tych par, które mają swój debiut w roli mamy i taty. W głowie krąży mnóstwo pytań, na które niełatwo znaleźć odpowiedź. Aby ułatwić Ci przygotowanie do roli rodzica, przygotowaliśmy kompendium wiedzy nt. pierwszego roku życia dziecka. Zapraszamy do lektury!

pierwszy rok życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka – Kamienie milowe

Kamienie milowe są podstawowymi umiejętnościami, które dziecko nabywa w pierwszych miesiącach życia. Ramy czasowe wynoszą średnio 12 miesięcy. Pamiętaj jednak, że są one elastyczne. Wszystkie dzieci są inne i każde rozwija się we własnym tempie. Nie przyspieszaj kolejnych kroków rozwoju Twojej pociechy na siłę, bo może to przynieść więcej strat niż korzyści. 

Zobacz jeszcze: Gorączka u niemowlaka

Pierwszy rok życia dziecka -1 miesiąc

Dziecko uczy się reakcji na otoczenie. Na dotyk reaguje zaciskając podłożoną mu dłoń. Reaguje, na płacz innych dzieci, płaczem. Potrafi również unieść na chwilę głowę do góry oraz uśmiechnąć się. Najczęściej jest to jednak odruch: po zrobieniu siku, kupy lub na gazy.

Pierwszy rok życia dziecka – 2 miesiąc

W drugim miesiącu życia, dziecko zaczyna kontaktować się z rodzicami oraz pozostałymi członkami rodziny. Intensywnie wpatruje się w twarz mówiącego, świadomie się uśmiecha, wodzi wzrokiem za zabawką oraz uspokaja się po przytuleniu. Potrafi również unieść główkę na dłuższą chwilę.

Pierwszy rok życia dziecka – 3 miesiąc

Podczas leżenia na plecach, maluch unosi rączki do góry. Z zaciekawieniem się im przygląda oraz bawi zawieszonymi nad nim zabawkami. W pozycji leżącej podpiera się rączkami i unosi główkę na 1 minutę. Potrafi również trzymać główkę prosto. Rozpoznaje intonację głosu i odpowiada uśmiechem na uśmiech.

4 miesiąc życia

Czteromiesięczne dziecko potrafi unieść klatkę piersiową, podczas leżenia na brzuchu oraz kontroluje ruchy głową. Wyraża więcej emocji na twarzy. Potrafi obejmować przedmioty całą dłonią.

5 miesiąc życia

Dziecko staje się dużo bardziej aktywne towarzysko. Jest w stanie rozpoznać emocje na twarzach bliskich. 

6 miesiąc życia

Maluch potrafi samodzielnie siadać, pomagając sobie barierkami łóżeczka. Umie obrócić się z pleców na bok oraz na brzuch. Doskonali również umiejętność chwytu. Ciągnie dłońmi stópki w stronę buzi. Swobodnie przekłada przedmioty z ręki do ręki.

pierwszy rok życia dziecka

7 miesiąc życia

Okres, w którym u malucha zaczynają pojawiać się pierwsze zęby. Rozwijają się również umiejętności motoryczne dziecka. Trzymane za ręce podciąga się do siadu. Potrafi chwycić pusty kubeczek za ucho. Rozpoznaje również znaczenie pojedynczych słów i wypowiada pełne sylaby.

8 miesiąc życia

Rozwijają się kolejne umiejętność motoryczne dziecka takie jak na przykład pełzanie czy wypuszczanie przedmiotów z rąk. Postawione na nogach sprężynuje. 

9 miesiąc życia

W dziewiątym miesiącu życia trzymane pod pachami przebiera nóżkami. Potrafi na moment stanąć. Przenosi również zabawki chwytem promieniowo-palcowym. 

10 miesiąc życia

Niemowlę głównie raczkuje, ale uczy się powoli stać i chodzić. Podciąga się do stania przy meblach. Naśladuje czynności wykonywane przez rodziców i reaguje na swoje imię oraz proste zwroty.

11 miesiąc życia

W tym miesiącu dziecko opanowuje do perfekcji chwyt dłoni. Potrafi trzymać w niej najdrobniejsze przedmioty. Bawi się zabawkami.

12 miesiąc życia

Maluch wymawia pierwsze słowa oraz zaczyna samodzielnie chodzić. Bawi się również zabawkami bardziej skomplikowanymi.

Pierwszy rok życia dziecka – pielęgnacja dziecka

Kluczowy jest dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Niemowlę ma bardzo delikatną i wrażliwą skórę, dlatego szczególnie trzeba dbać o jej nawilżenie oraz odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Niezbędnymi kosmetykami jest również oliwka oraz krem na odparzenia.

Pamiętaj, że w tym szczególnie emocjonującym i stresującym dla młodych rodziców okresie, niezbędne jest bycie w stałym kontakcie z lekarzem pediatrą. W razie potrzeby doradzi lub pomoże rozwiązać ewentualne problemy.

Zobacz jeszcze: Rozwój dziecka – od noworodka do dwulatka 

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny!