boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Czkawka u noworodka po wypiciu mleka – czy jest groźna?

Czkawka u noworodka po wypiciu mleka może zaniepokoić młodych rodziców. Tak naprawdę jest to częste zjawisko u dzieci w każdym wieku, również nowonarodzonych. Rodzice nie powinni się obawiać czkawki, mimo tego, że może mieć ona różne nasilenie i częstotliwość u maluszków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy u dziecka może się pojawiać czkawka?
  • Czy czkawka u dziecka jest groźna?
  • Jak radzić sobie z czkawką?

Kiedy u dziecka może się pojawiać czkawka?

Czkawka u noworodka nie powinna być przyczyną niepokoju, pierwsze czkawki potrafią bowiem przytrafiać się dzieciom jeszcze w okresie życia płodowego. Większość ciężarnych kobiet doświadczyła tego niezwykłego uczucia w III trymestrze ciąży. Czkawka może pojawiać się u dziecka nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Również czas jej trwania jest bardzo różny – są dzieci, które „męczy” nawet pół godziny. Przyczyn występowania tego zjawiska jest naprawdę wiele – w ten sposób dzieci reagują na nagłą zmianę temperatury otoczenia czy nawet na mokrą pieluszkę. Pojawiająca się czkawka u noworodka po wypiciu mleka może zwiastować zbyt łapczywe jedzenie pokarmu lub połykanie powietrza podczas picia z butelki. Czkawka może wystąpić również jako reakcja na pełny brzuszek, szczególnie że u maluszków układ pokarmowy nie jest w pełni rozwinięty. Zdarza się jednak, że czkawka nie ma żadnej konkretnej przyczyny, a jednak co pewien czas pojawia się samoistnie.

Czy czkawka u dziecka jest groźna?

Wielu rodziców martwi się o to, że nawracająca czkawka może zaszkodzić maleństwu. Jest to jednak normalna reakcja organizmu, który dopiero uczy się radzenia z nadmiarem bodźców. Również łapczywe jedzenie to cecha małych dzieci, z której na ogół się wyrasta. Czkawka jest zjawiskiem fizjologicznym, dlatego nie trzeba się nią martwić na zapas. Warto obserwować dziecko, bowiem wraz z upływem kolejnych miesięcy to zjawisko jest coraz rzadsze. Jeśli jednak dziecko odczuwa dyskomfort związany z nawracającą czkawką, warto skonsultować się z pediatrą, który może ustalić przyczynę tego odruchu. W większości przypadków czkawkę trzeba po prostu przeczekać.

Jak radzić sobie z czkawką u noworodka po wypiciu mleka?

Rodzice nie dysponują wieloma metodami na to, by walczyć z czkawką u małego dziecka. Na pewno nie powinni stosować takich samych metod jak w przypadku dorosłych, które mogą tylko zaszkodzić. Kiedy czkawka jest uciążliwa, można nosić dziecko na rękach w pozycji pionowej czy zadbać o to, by maluch był ubrany adekwatnie do panującej temperatury. Można również stosować specjalne butelki antykolkowe, które ograniczają ilość powietrza połykanego przez dziecko podczas picia mleka.

Zobacz także: Ile powinien jeść noworodek karmiony butelką? Porady ekspertów dla rodziców