Potówki dość często pojawiają się u niemowląt. Najczęściej jest to skutek nadmiernego przegrzania i przepocenia ciała. Warto zatem dowiedzieć się, jak wyglądaja potówka u niemowlaka, a także jak je leczyć.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak wygląda potówka u noworodka?
- Kiedy dochodzi do powstania potówek u dziecka?
- Potówki u niemowlęcia – jak je leczyć?
- Jak zapobiegać potówkom u noworodka?
Jak wygląda potówka u niemowlaka?
Potówki (miliaria) to rodzaj zapalenia gruczołów potowych. Dolegliwość ta bardzo często występuje u niemowląt, ponieważ nie mają one jeszcze całkowicie wykształconych gruczołów potowych. Dochodzi wtedy do gromadzenia się potu w porach i ich zatykania, co daje stan zapalny.
Najczęściej potówka u niemowlaka ma postać małych, białawych pęcherzyków (miliaria crystallina), czemu towarzyszy zaczerwienienie skóry. Gdy dochodzi do zapalenia, pęcherzyki zmieniają kolor na czerwonawy (miliaria rubra). Nieleczona potówka u noworodka może spowodować pojawienie się zmian ropnych.
Potówki wywołują uczucie swędzenia, pieczenia, dlatego dziecko może być wtedy bardziej płaczliwe.
Główne miejsca występowania potówek u dzieci:
– twarz,
– szyja,
– kark,
– pośladki,
– pachwiny.
Kiedy dochodzi do powstania potówek u dziecka?
Potówki u dzieci pojawiają się na skutek nadmiernego przegrzania oraz zwiększonego wydzielania potu. Właśnie dlatego zdarzają się one często wtedy, gdy dziecko jest zbyt ciepło ubrane, śpi w za ciepłym pomieszczeniu, lecz przyczyn może być znacznie więcej.
Potówka u niemowlaka – jak leczyć?
Gdy występuje potówka u noworodka, warto od razu rozpocząć leczenie, aby zapobiec rozwojowi zapalenia i zmian ropnych. Udawanie się do lekarza zazwyczaj nie jest konieczne. Zaleca się zastosować odpowiednie środki, aby zmniejszyć dolegliwość i przyspieszyć gojenie się skóry.
Leczenie może bazować na naturalnych środkach lub tych dostępnych w aptekach. Bardzo dobre efekty dają kąpiele z delikatnymi środkami myjącymi, ziołowymi naparami, na przykład z nagietka lub rumianku. Do kąpieli można dodać także mąkę ziemniaczaną lub krochmal. Inna metoda to kąpiele z nadmanganianem potasu – można zakupić go w aptece.
Jeżeli potówki nie zanikają, konieczna może być wizyta u lekarza, który zaleci właściwe farmaceutyki.
Może zainteresować Cię także:
Jak zapobiegać potówkom u noworodka?
Potówkom u niemowlęcia najlepiej zapobiegać. Każdy rodzic powinien poznać podstawowe zasady profilaktyki, aby zadbać o skórę swojej pociechy.
Aby zapobiec pojawianiu się potówek u niemowlaka:
– w łóżeczku dziecka ułóż przewiewny materac,
– stosuj pościel z naturalnych materiałów,
– nie używaj dużej ilości kosmetyków natłuszczających,
– zakładaj dziecku ubranka z naturalnych włókien,
– unikaj przegrzewania dziecka,
– dokładnie wycieraj skórę dziecka po kąpieli,
– stosuj zasypki na skórę zmniejszające potliwość,
– jak najczęściej wietrz skórę dziecka.
Zobacz także: Dziecko w kąpieli – Co musisz wiedzieć?