boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

wakacje dzieci
Parenting

Jak zaplanować wakacje z dziećmi? Praktyczny poradnik

Wiele rodziców odczuwa stres związany z organizacją wakacji ze swoimi pociechami. Jest wiele aspektów, które trzeba zaplanować z dużą dokładnością, bo jak wiadomo – z dziećmi zawsze jest dużo niespodzianek. Najważniejsze, to być jak najlepiej przygotowanym, dlatego przedstawiamy praktyczny poradnik, jak zaplanować wakacje z dziećmi. 

Na co zwrócić uwagę?

Cel podróży 

Pierwszą decyzją, jaką trzeba podjąć, to cel podróży. Wybierając go, trzeba pamiętać o potrzebach i preferencjach każdego członka rodziny. Najlepiej jest wspólnie usiąść i porozmawiać, o tym, gdzie każdy chciałby pojechać i co by chciał tam robić. Podczas tych rozmów, warto, jednak pamiętać o tym, co jest możliwe i odpowiednie dla danej rodziny. W przypadku, gdy wymarzone wakacje dzieci nie będą możliwe, ważne jest, aby spokojnie i jasno wytłumaczyć im dlaczego oraz podać inne ciekawe alternatywy. Cel podróży ukierunkuje dalsze planowanie – inaczej będziemy planować wakacje z dziećmi nad morzem (http://solaris.turystyka.pl/dla-rodzin), a inaczej w górach.

Wybór zakwaterowania 

Przy wyborze zakwaterowania, koniecznie trzeba sprawdzić, czy wybrane miejsce ma odpowiednie udogodnienia. Podróżując z niemowlęciem lub małym dzieckiem, warto sprawdzić, czy w pokoju znajdują się: łóżeczko, krzesełka, zestawy do karmienia, przewijaki oraz, czy jest możliwość podgrzania pokarmu. Dla większych dzieci można zadbać, aby w hotelu znalazły się dla nich atrakcje, takie jak: basen dla dzieci, plac zabaw, miejsce do aktywności na zewnątrz lub zabawy organizowane przez personel.

Niektóre miejsca noclegowe są dedykowane wyłącznie dorosłym, dlatego podczas oglądania ofert, warto użyć dostępnych filtrów wyszukiwania. W ten sposób możemy odfiltrować indywidualne potrzeby, takie jak np. hotel bez zwierząt. 

rodzice z dziećmi na wakacjach

Środek transportu 

Następną sprawą, którą trzeba się zająć przed wyjazdem, jest wybór odpowiedniego środka transportu. 

Wiele rodziców wierzy, że najwygodniej z dzieckiem podróżuje się własnym autem. Plusów jest wiele: można zabrać większy bagaż, dostosować czas podróży do dziecka, zrobić tyle postojów, ile trzeba. W znanym aucie dziecko również czuje się bardziej swojo, co pozwoli na redukcję ewentualnego stresu związanego z podróżą. 

Na dłuższe podróże, wygodniejszą i czasami jedyną opcją jest samolot. Często dla dzieci przewidziane są zniżki na lot, a wózek dziecięcy można przewieźć za darmo. Decydując się na to rozwiązanie, należy zwrócić uwagę czy dana linia lotnicza oferuje menu dla maluchów, specjalne pasy bezpieczeństwa, akcesoria do pielęgnacji. Warto również zapewnić pierwszeństwo wejścia na pokład.

Do wielu miejscowości w Europie i Polsce można się dostać autokarem lub pociągiem. Jest to zdecydowanie najtańsza z opcji i nie trzeba się jej bać. Do autokaru można przynieść swój fotelik, a nowoczesne toalety wyposażone są w przewijaki. 

Niezależnie, od wyboru, w drodze na wakacje będzie potrzebna dobrze wyposażona torba dla dziecka. Powinny się tam znaleźć przekąski, kosmetyki do higieny, kocyki, ale nie tylko! Równie ważne jest, aby zabrać zabawki dla dziecka. Podczas podróży maluchy na pewno w pewnym momencie zaczną się nudzić – ich ulubiona przytulanka, zabawka sensoryczna, książeczka czy kolorowanka to „must have”! Niezawodną atrakcją podczas podróży są gry słowne. Można przygotować kilka propozycji i spróbować zachęcić dzieci do uczestnictwa!

O czym jeszcze nie zapomnieć? 

Pakowanie może łatwo przytłoczyć, zwłaszcza jeżeli ma się pamiętać o potrzebnych rzeczach, nie tylko dla siebie. Przedstawimy kilka najpotrzebniejszych przedmiotów na podróż z dzieckiem:

  • lekkie przewiewne ubrania 
  • ubrania na zimne dni i niepogodę (ciepłe bluzy, kurtka przeciwdeszczowa itp.)
  • wygodne buty 
  • dokumenty tożsamości i książeczka zdrowia dziecka
  • nakrycie głowy

Proponujemy sporządzić listę rzeczy, które trzeba zabrać – w ten sposób będziemy wiedzieć, czy na pewno wszystko jest. 

To już wszystkie nasze rady. Podczas planowania wakacji z dziećmi warto kierować się starym przysłowiem „przezorny zawsze ubezpieczony” – jeżeli zastanawiamy się, czy coś będzie przydatne, czy nie, to może warto mimo wszystko to zabrać i być spokojniejszym!