boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

leczenie ortodontyczne dziecka
Dziecko

Kiedy można rozpocząć leczenie ortodontyczne dziecka?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Jeśli zęby wyrastają krzywo, są stłoczone albo występują między nimi zbyt duże przerwy, należy skonsultować się z ortodontą. Lekarz ortodonta pomoże także pozbyć się wad w obrębie żuchwy i szczęki. Leczenie przebiega najszybciej i jest najskuteczniejsze, gdy podejmie się je odpowiednio wcześnie, najlepiej w wieku dziecięcym. Poniżej omawiamy, kiedy dziecko powinno pójść do ortodonty i jak przebiega leczenie małego pacjenta. Zapraszamy do lektury!

Czym zajmuje się ortodoncja dziecięca Kraków?

Jeśli poszukiwana jest ortodoncja dziecięca Kraków i inne większe miasta oferują szeroki wybór gabinetów. Ortodonta pomoże pozbyć się małym pacjentom wad zgryzu. Dzięki czemu zyskają oni nie tylko piękny uśmiech, ale także poprawi się jakość ich życia. Proste zęby równo się ścierają i nie będą się łamać, czy kruszyć w wyniku nieprawidłowego zagryzania. Łatwiej utrzymać je w czystości. Wreszcie też dzięki prawidłowo ułożonym zębom można swobodnie gryźć i przeżuwać. Zaś logopedom zdecydowanie łatwiej leczyć wady wymowy, gdy zęby ułożone są prawidłowo.

Kiedy dziecko powinien zobaczyć ortodonta?

Do ortodonty można przyjść nawet z dwuletnim dzieckiem, jeśli tylko wystąpią u niego niepokojące objawy. Polskie Towarzystwo Ortodontyczne zaleca, by rozpocząć leczenie wad zgryzu przed 7 rokiem życia. Wtedy przebiegnie najsprawniej.

Jeśli dziecko chodzi regularnie na przeglądy stomatologiczne, a powinno być u lekarza co 4 miesiące w ramach profilaktyki próchnicznej, dentysta może skierować je do ortodonty. Zrobi to najpewniej wtedy, kiedy zauważy, że przerwy między zębami są nieprawidłowe lub zęby wyrastają w niewłaściwy sposób.

Zaleca się, by profilaktycznie dziecko miało wykonywane badanie zgryzu co kilka lat:

  • gdy wyrosną wszystkie mleczne zęby, co ma miejsce około 3 roku życia,
  • gdy dochodzi do wymiany zębów mlecznych na stałe – pomiędzy 5 a 11 rokiem życia,
  • gdy wszystkie zęby mleczne zostały zastąpione stałymi, czyli około 13 roku życia.

Najczęściej, jeśli jest taka potrzeba, dziecko dostaje aparat ortodontyczny po drugiej kontroli.

Czas, w którym dochodzi do wymiany zębów to kluczowy moment. To wtedy może dojść do takich nieprawidłowości, jak wyrzynanie ektopowe, czyli pojawienie się zęba w niewłaściwym miejscu. Czasem dochodzi do tego dlatego, że sąsiedni ząb mleczny wypadł przedwcześnie.

Stomatolodzy w swojej praktyce często spotykają się z tym, że u dzieci nieprawidłowo wyrastają szóstki (pierwsze zęby stałe) i blokują miejsce dla zębów, które mają zastąpić mleczne piątki. Takiej sytuacji nie są w stanie zauważyć rodzice, jedynie ortodonta podczas badania dziecka będzie widział tę nieprawidłowość. To kolejny dowód na to, że dziecko powinno być pod stałą kontrolą lekarza.

Kiedy dziecko powinno rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Istnieje pewna grupa objawów świadczących o tym, że dziecko powinno pójść do ortodonty, które mogą zauważyć rodzice. Niektóre nieprawidłowości widać gołym okiem. Zwłaszcza krzywo rosnące zęby drugie. Szybka interwencja ortodonty pozwoli naprawić nieprawidłowości w uzębieniu na wczesnym etapie. To zatrzyma lawinę krzywo rosnących zębów i sprawi, że zaczną się prawidłowo układać w szczęce.

Jeśli dziecko długo używa smoczka, ssie kciuk, czy gryzie twarde przedmioty (np. kredki), warto zaprowadzić je do ortodonty. Podobnie, gdy dziecko zgrzyta zębami, zaciska je w nienaturalny sposób, czy zazwyczaj ma otwartą buzię lub chrapie.

Ortodonta powinien także zobaczyć dziecko, któremu przedwcześnie wypadły zęby mleczne albo kiedy naraz wypadło ich kilka obok siebie. Wtedy może założyć ortodontyczny utrzymywacz przestrzeni, by pozostałe w buzi mleczaki nie ścieśniły się i nie zajęły miejsca, w którym w swoim czasie pojawi się ząb stały.

Poza tym zawsze, nawet jeśli rodzic nie ma pewności co do swoich obaw, jego prawem jest dowiedzieć się od lekarza, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne u dzieci

Leczenie ortodontyczne u dzieci odbywa się przy pomocy dwóch rodzajów aparatów: aparatu ruchomego, który stosuje się zwykle u młodszych dzieci oraz aparatu stałego dla dzieci starszych i młodzieży.

Całe leczenie trwa około dwóch lat. Rozpoczyna się od ustalenia, jaki aparat będzie najlepszy i stworzenia planu leczenia. Jeśli u dziecka pojawiła się próchnica, najpierw trzeba wyleczyć wszystkie zęby, a dopiero później założyć na nie aparat.

Ruchomy aparat ortodontyczny dla dzieci

Ruchomy aparat, który otrzymują młodsze dzieci (od 4 do 12 roku życia) pozwala między innymi pozbyć się krzyżowej wady zgryzu oraz wyeliminować ścieśnienie się zębów po przedwczesnej utracie mleczaków.

Taki aparat należy nosić około 12 – 16 godzin na dobę. W praktyce dzieci dostają go na noc i na kilka godzin w ciągu dnia. Najczęściej do przedszkola lub szkoły chodzą bez aparatu, a w domu (pod kontrolą rodzica) dostają aparat.

Aparat ruchomy zdejmuje się na czas posiłków i wzmożonej aktywności fizycznej. Należy go specjalnie czyścić i dbać o to, by był prawidłowo przechowywany. Taki aparat to dobre rozwiązanie dla mniejszych dzieci. Dzięki temu, że jest zdejmowany, łatwiej im utrzymać higienę jamy ustnej. Poza tym jest tańszy od aparatu noszonego na stałe, a dzieci świetnie radzą sobie z zakładaniem i zdejmowaniem go.

Stały aparat ortodontyczny dla dzieci

Nie wszystkie dziecięce wady zgryzu można wyeliminować przy pomocy wyjmowanego aparatu. W przypadku, gdy trzeba odwrócić krzywo rosnące zęby, a leczenie rozpoczęło się zbyt późno, konieczne jest noszenie stałego aparatu.

Najlepszym rozwiązaniem będzie aparat bezligaturowy (czyli bez gumek utrzymujących go na zębach), ponieważ łatwiej go wyczyścić, zaś sam czas leczenia może być kilka miesięcy krótszy niż w przypadku aparatu ligaturowego.