boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

test ciążowy
Dziecko

Ile dni po stosunku można się dowiedzieć o ciąży?

Marzenie o posiadaniu potomstwa, a w pierwszej kolejności o tym, żeby zajść w ciążę, sprawia, że wiele kobiet chciałoby wiedzieć, czy im się to udało w zasadzie od razu po odbyciu stosunku. Niestety nie jest to możliwe i żeby być pewną, że udało się zajść w ciążę, trzeba najpierw odczekać przynajmniej kilka dni. W artykule dokładnie opisujemy, ile czasu jest potrzebne do tego, żeby móc potwierdzić zajście w ciążę po odbyciu stosunku oraz w jaki sposób najlepiej jest to zrobić.

W jaki sposób najlepiej jest sprawdzić, czy zaszło się w ciążę?

Chcąc potwierdzić zajście w ciążę najwięcej osób w pierwszej kolejności korzysta oczywiście  z bardzo łatwo dostępnych w aptekach, a czasami także w zwykłych sklepach, testów ciążowych. Dopiero później, już po potwierdzeniu na podstawie testów ciąży, zgłaszają się do lekarza, żeby przeprowadzić dalsze badania. Taka droga jest oczywiście prawidłowa, ponieważ pozwala na uniknięcie wiele stresu i pozwala przyspieszyć dowiedzenie się o ciąży. Obecnie w aptekach dostępne są trzy rodzaje testów ciążowych: płytkowe, paskowe i strumieniowe.

O odpowiedź na pytanie, czym się od siebie różnią poszczególne rodzaje testów ciążowych poprosiliśmy naszego rozmówce, specjalistę z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius Provita w Katowicach, które zajmuje się niesieniem pomocy parom, które mają długotrwałe trudności w zajściu w ciążę: Poszczególne rodzaje wykorzystywanych obecnie testów ciążowych różnią się od siebie jedynie sposobem pobierania próbki moczu. Wszystkie natomiast wskazują na ciążę w ten sam sposób, wykrywając gonadotropinę kosmówkową hCG, czyli hormon, którego poziom zaczyna wzrastać po zajście w ciążę. Takie domowe testy ciążowe zazwyczaj są bardzo rzetelne i nie ma zbyt dużego  ryzyka, że wskazany wynik będzie nieprawidłowy.

Testy badające stężenie gonadotropiny kosmówkowej hCG są tak skuteczne, dlatego, że hormon ten jest jednym z najwcześniej wykrywalnych podczas ciąży. Produkowany jest na początku przez zarodek, a potem także przez łożysko.

Po jakim czasie od stosunku można sięgnąć po test ciążowy?

To, po jakim czasie można sięgnąć po test ciążowy, żeby otrzymany wynik był wiarygodny, zależy przede wszystkim od czułości testu. Największą niecierpliwość zawsze mają osoby, które bardzo długo czekają na zajście w ciążę oraz takie, które są w trakcie leczenia niepłodności lub już po inseminacji domacicznej, lub po zabiegu zapłodnienia In VitroOto, ile czasu musi minąć od stosunku, żeby móc sprawdzić, czy zaszło się w ciążę, warto jest zapytać farmaceutę w aptece podczas kupowania testu. Takie informacje na pewno też będą się znajdowały w dołączonej do testu ciążowego ulotce. Przyjmuje się, ze testy ciążowe powinny być wykonywane najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Najbardziej czułe testy ciążowe umożliwiają jednak wykrycie hormonu hCG nawet 4 dni przed menstruacją.

Zrobienie testu ciążowego po kilku godzinach lub nawet po kilku dniach od odbycia stosunku nie da żadnych wyników. Komórka jajowa zazwyczaj wędruje do macicy przez 6 dni. Nawet jeśli więc doszło do zapłodnienia, to test będzie miał szansę dać pozytywny wynik dopiero po tym czasie. Najlepszym terminem na wykonanie testu ciążowego będzie więc przynajmniej 10 dni po zapłodnieniu, ponieważ dopiero wtedy dojdzie już do zagnieżdżenia się zarodka w endometrium, a co za tym idzie, do rozpoczęcia wydzielania hormonu hCG.

Co zrobić po pozytywnym wyniku testu ciążowego?

Po wykonaniu testu ciążowego i pojawieniu się pozytywnego wyniku koniecznie należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza, przede wszystkim w celu potwierdzenia otrzymanego wyniku. Umówienie się na wizytę u ginekologa przyszłym mamom zaleca się najpóźniej do 10. tygodnia ciąży, ale im szybciej się to zrobi, tym lepiej. Lekarz na pewno w celu potwierdzenia zajścia w ciążę przeprowadzi jeszcze badanie krwi w celu dokładnego oznaczenia stężenia hormonu hCG w organizmie i dokładnego wskazania, kiedy doszło do zapłodnienia.