boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Jak czyścić okulary
Lifestyle

Jak czyścić okulary? Praktyczny poradnik

Bez względu na model okularów, utrzymywanie ich w czystości jest niezbędne zarówno dla komfortu, jak i poprawy widzenia. Czyszczenie okularów może wydawać się trudne, ale w rzeczywistości jest całkiem proste, jeśli wykonasz kilka prostych kroków. Koniecznie zapoznaj się również z radami odnośnie tego jak czyścić okulary?

W tym artykule omawiamy:

 • Dlaczego trzeba regularnie czyścić okulary?
 • Jak czyścić okulary w 5 prostych krokach
 • Porady dotyczące czyszczenia okularów

Dlaczego trzeba regularnie czyścić okulary?

Czyszczenie okularów jest jednym z tych ważnych, ale często pomijanych zadań. Nie podejmowanie właściwych kroków w celu utrzymania okularów w czystości może nie tylko powodować nieestetyczne smugi, ale także wpływać na wzrok i ogólne zdrowie oczu. Konieczne jest dokładne czyszczenie zarówno soczewek, jak i oprawek okularów w regularnych odstępach czasu. Pomaga to utrzymać ich prawidłowe działanie i zapewnia  wyraźne widzenie.

Jak czyścić okulary w 5 prostych krokach?

Posiadanie pary okularów jest istotną częścią życia wielu osób. Jednak bez odpowiedniego czyszczenia i konserwacji okulary mogą pokryć się smugami, brudem i olejami, które utrudniają widzenie. Utrzymanie okularów w czystości może być trudne – zwłaszcza jeśli nie ma się odpowiednich materiałów. Ale dzięki kilku prostym krokom, Twoje okulary mogą pozostać czyste i w doskonałym stanie przez długi czas.

 1. Wybierz odpowiednie materiały

 Będziesz potrzebował środka do czyszczenia okularów, miękkich ściereczek lub ręczników z mikrofibry i dostępu do wody, która jest bezpieczna do stosowania na okulary. 

 1. Zmocz szkła

Użyj wody, aby zwilżyć soczewki swoich okularów. Pomoże to usunąć wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia, które mogą być na nich obecne przed rozpoczęciem czyszczenia.

 1. Rozpyl środek czyszczący

Rozpyl środek do czyszczenia okularów na każdą soczewkę, a następnie rozprowadź go równomiernie za pomocą ściereczki z mikrofibry. 

 1. Wytrzyj okulary

Używając tej samej ściereczki, delikatnie wytrzyj wszelkie zabrudzenia i smugi z soczewek. Upewnij się, że wycierasz okrężnymi ruchami, aby upewnić się, że wszystkie zabrudzenia i smugi zostały usunięte. 

 1. Osusz szkła

Użyj czystej ściereczki, aby osuszyć soczewki. Pamiętaj, aby wytrzeć również nadmiar środka czyszczącego. 

Porady dotyczące tego, jak czyścić okulary

Posiadanie czystej pary okularów może być prawdziwym przełomem. Z soczewkami pokrytymi brudem, olejami i innymi zanieczyszczeniami jest prawie niemożliwe, aby widzieć przez nie wyraźnie. Dobra wiadomość jest taka, że czyszczenie okularów nie musi być długim, żmudnym zadaniem. 

Oto kilka wskazówek, jak utrzymać okulary bez smug i w czystości:

 • Do czyszczenia używaj tylko przeznaczonych do tego preparatów. Używaj płynu czyszczącego przeznaczonego specjalnie do okularów. Płyny czyszczące są specjalnie opracowane, aby usunąć brud i oleje z soczewek, jednocześnie chroniąc powłokę na soczewkach.
 • Używaj ściereczki z mikrofibry. Ściereczki z mikrofibry są świetne do czyszczenia okularów, ponieważ nie porysują szkieł tak, jak mogą to zrobić ręczniki papierowe lub zwykłe ściereczki.
 • Unikaj używania chusteczek higienicznych. Chusteczki mogą wydawać się najwygodniejszą opcją, ale mogą pozostawiać smugi i powodować uszkodzenia.
 • Unikaj amoniaku. Nie używaj żadnych środków czyszczących, które zawierają amoniak. Produkty na bazie amoniaku mogą uszkodzić plastikowe oprawki i soczewki, więc najlepiej całkowicie ich unikać.

Twoje okulary wolne od smug i zanieczyszczeń

Znasz już najważniejsze kroki i rady dotyczące tego jak czyścić okulary. Stosując się do tych wskazówek, Twoje okulary pozostaną czyste i bez smug przez długi czas. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji nie będziesz musiał się martwić o zakup kolejnej pary okularów w najbliższym czasie.