Osoby niepełnosprawne nie są w stanie samodzielnie wstać z powodu takich chorób jak porażenie mózgowe, uraz rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane i wielu innych schorzeń. Pionizatory dla osób niepełnosprawnych są przydatne na wiele sposobów. Pomagają w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych oraz podczas terapii i rehabilitacji ciała.
Pionizatory są używane do wykonywania ćwiczeń w pozycji stojącej z poważnie ograniczoną lub nieistniejącą zdolnością stania. W jaki sposób „stawia się na nogi” osobę niepełnosprawną przy użyciu pionizatora? Pacjent podjeżdża na wózku inwalidzkim bezpośrednio do pionizatora. Stopy stawia się na płycie podłogowej lub na podnóżkach (można je przypiąć pasami do podłoża). Nogi są utrzymywane przez nakolanniki. Jeśli stopy, kolana i ręce są ustawione w odpowiedni sposób, można pionizować pacjenta za pomocą elektrycznego lub mechanicznego urządzenia podnoszącego.
Korzyści z używania pionizatora
Jedną z korzyści płynących z korzystania z pionizatora jest to, że tego typu sprzęt medyczny pomaga zwiększyć osobom niepełnosprawnym zakres ruchu. Osoby, które nie mają wystarczającej siły, aby stać, mogą użyć pionizatora, aby rozciągnąć mięśnie nóg i tułowia. W ten sposób nie tylko wzmacniają mięśnie, ale poprawiają także swój zakres ruchu.
Kolejną korzyścią używania pionizatora jest zmniejszenie spastyczności u małych dzieci, które nie są w stanie stać z powodu porażenia mózgowego. Mówiąc o zaletach pionizatorów, warto wspomnieć o tym, że używając tego sprzętu, można skutecznie zmniejszyć ryzyko osteoporozy, odleżyn, a także poprawić funkcje motoryczne u dzieci i dorosłych. Pionizatory dla osób niepełnosprawnych poprawiają jakość życia pacjentów, którzy nie mogą samodzielnie stać. Jeśli można, choć w niewielkim stopniu, przyczynić się do tego, aby ułatwić osobom niepełnosprawnym ich codzienne zmaganie z najprostszymi czynnościami fizjologicznymi, to pionizatory są doskonałym rozwiązaniem.
Pionizatory dla osób niepełnosprawnych są wykonane z wysokiej jakości materiału, aby zapewnić trwałość przez długi okres ich użytkowania. Ten sprzęt jest wygodny w użyciu, ponieważ wytwarza minimalny hałas i sprawia, że korzystanie z niego jest komfortowe i bezpieczne. Sprzęt ten można z łatwością regulować, a wszystkie ruchome części są bardzo wygodne dla ciała. Wytrzymałe, wysokiej jakości materiały sprawiają, że są bezpieczne dla wszystkich pacjentów, a ponadto posiadają antypoślizgową gumę, która zwiększa bezpieczeństwo i komfort w ruchu.
Wyróżnia się dwa główne rodzaje pionizatorów, a mianowicie:
- pionizatory statyczne
- pionizatory dynamiczne
Jeśli nie ma się pewności, który z nich wybrać, dobrym rozwiązaniem będzie skonsultować to z lekarzem, pielęgniarką lub fizjoterapeutą. Osoba z odpowiednią wiedzą medyczną pomoże dobrać odpowiedni model, uwzględniając przy tym indywidualne potrzeby osoby niepełnosprawnej.
Co trzeba wziąć pod uwagę wybierając pionizator?
Różnice w pionizatorach są bardzo duże, dlatego w każdym przypadku lekarz lub fizjoterapeuta prowadzący leczenie, powinien być zaangażowany w wybór odpowiedniego sprzętu. Dobrze byłoby przetestować pionizator przed zastosowaniem. W przypadku sprzętów medycznych producenci zwracają na to uwagę, ponieważ tylko w ten sposób można przekonać się, że urządzenie będzie spełniało wszystkie potrzeby pacjenta. Jeśli pionizator ma pomóc, musi być precyzyjnie wyregulowany i przećwiczony. Nie bez znaczenia są także kryteria związane z właściwościami technicznymi sprzętu, a mianowicie: wymiary pionizatora, promień skrętu, rozstaw nóg, system sterowania, sposób podnoszenia itp. Pionizatory są refundowane częściowo przez NFZ.