boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

pielucha tetrowa
Dziecko

Tetra – królowa wyprawkowa

Od momentu pojawienia się pieluszek tetrowych na rynku stały się one nieodłącznym elementem wyprawki dla nowonarodzonego dziecka. Ich wszechstronność i uniwersalność w użyciu jest ogromna, a jedynie od rodziców zależy w jaki sposób zostanie zastosowana. Oprócz faktu, że jest to materiał wielozadaniowy, to na dodatek jest wielorazowy i ekologiczny

Tetra do zadań specjalnych

Pieluszka tetrowa w pierwszej chwili kojarzy się z przewijaniem. Nic dziwnego, dawniej, zanim na rynku pojawiły się pieluszki jednorazowe, dzieci zawijane były właśnie w tetrę. Obecnie nadal korzysta się z tego rozwiązania. 

Niekiedy ze względu na wrażliwą skórę małego człowieka i często występujące alergie oraz odparzenia jest to najbezpieczniejsza metoda pieluchowania. Neutralna dla skóry, oddychająca tkanina o doskonałych właściwościach higroskopijnych. 

W obecnych czasach ta metoda jest o tyle przyjemniejsza, że w każdym domu znajduje się pralka automatyczna i pranie tetry nie przysparza tyle trudu co naszym babciom.

Wśród współczesnych opiekunów tetra najczęściej jest wykorzystywana do wycierania buzi. Rodzice małych ulewaczy z pewnością wyposażeni są nawet w kilkanaście par pieluch. Ich chłonność jest niezastąpiona kiedy trzeba wytrzeć dziecku brodę po ulaniu się mleka, a później podczas długiego procesu ząbkowania. W tym czasie ślinianki produkują niewyobrażalne ilości śliny, więc nie przebrnie się przez ten etap bez pomocy tego chłonnego materiału.

Dlaczego pieluszki tetrowe wciąż są modne?

Sprytni rodzice wykorzystują również pieluszki z tetry do ochrony prześcieradełka w łóżeczku lub wyściółki w wózku. Czasem zdarza się, że po karmieniu dziecko odłożone do spania uleje trochę mleka. 

Warto wcześniej podłożyć dziecku złożoną na pół pieluchę pod głowę, aby nie przebierać za każdym razem pościeli. Można spróbować również wykorzystać tetrę do innych celów higienicznych, na przykład jako podkładkę na przewijak. Przy zmianie pieluszki zdarza się zabrudzić ubranko lub sam przewijak, a mając pod spodem materiał zabezpieczający można uniknąć dużego bałaganu. Wystarczy później wrzucić pobrudzoną tetrę do prania.

Wielu rodziców używa pieluszki z tetry również jako myjkę, do przemywania ciałka lub samej buźki dziecka. Niektóre maluchy lepiej się czują podczas pierwszych kąpieli wkładane do wanienki owinięte w materiał, którym może być oczywiście naturalna, bawełniana tetra. 

Osuszając niemowlę po kąpieli też warto po nią sięgnąć, ze względu na wysoką chłonność. Przykładów i pomysłów jak można ją wykorzystać jest nieskończenie wiele, granica użyteczności tetry kończy się w tym samym miejscu, gdzie kreatywność rodzica.

Warto pamiętać o tym, żeby zabrać tetrę ze sobą na spacer. Latem może posłużyć jako kocyk lub chustka na głowę, a dla dziecka- jako przytulanka. Używana podczas karmienia maleństwa będzie pachniała mlekiem, dając mu poczucie bliskości i bezpieczeństwa. 

pieluchy tetrowe

Jak dbać o tetrę?

Tetrę można prać w wysokich temperaturach, nawet 90 stopni, chociaż warto pamiętać, że niższa temperatura również oczyści materiał z bakterii, a przy tym jest bardziej ekologiczna. Co ważne, nie trzeba, a wręcz nie powinno się jej prasować, aby włókna nie straciły na chłonności. 

Można ją suszyć w suszarkach bębnowych, chociaż jako cienka i lekka tkanina szybko wyschnie na lince. Podsumowując, dbanie o tetrę jest proste, a historie o trudzie włożonym w ich pranie są już od dawna nieaktualne.

Co warto wiedzieć przed zakupem

W sprzedaży są różne rozmiary i gramatury pieluszek tetrowych. Rozmiar warto wybrać według celu użytkowania, mniejsza tetra lepiej sprawdzi się do przemywania, a większa jako kocyk. Najważniejszą zasadą dotyczącą gramatury jest to, że im wyższa, tym bardziej chłonna. Warto zwrócić uwagę, że wraz z gramaturą zwiększa się jej grubość, więc nie do wszystkiego nada się ta o najwyższym wskaźniku. 

Decydując się na zakup lepiej jest wyposażyć się u polecanego i znanego sprzedawcy. Zyskuje się wtedy pewność, że jakość będzie najwyższa, a przędza, z której jest wykonana pieluszka, ekologiczna. 

Przy wyborze artykułów dla dzieci jest to szczególnie ważne, gdyż jest to jedna z pierwszych rzeczy, z którą będą miały styczność. Każdy świeżo upieczony rodzic dobrą jakość stawia jako pierwsze kryterium podczas zakupów, dlatego pamiętajmy o tym wybierając tetrę. Chcąc wesprzeć lokalne przedsiębiorstwa można zakupić materiał od polskich producentów.

Podsumowując, posiadanie kilku pieluszek tetrowych z pewnością okaże się dużym udogodnieniem podczas pielęgnacji dziecka. Łatwa w pielęgnacji, przyjazna delikatnej skórze dziecka tetra spełni wiele zadań specjalnych- od pieluchy, po przytulankę dla malucha. 

Więcej znajdziesz tutaj: https://rodzinaeko.pl