boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Alergiczne zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie

W ostatnich latach alergiczne zapalenie gardła diagnozowane jest u dużej liczy pacjentów. Jakie są przyczyny tej choroby? Jak przebiega alergiczne zapalenie gardła i co należy robić w takiej sytuacji?

Czym jest alergiczne zapalenie gardła? Najczęstsze przyczyny

Alergiczne zapalenie gardła to rodzaj stanu zapalnego, który nie mija po kilku czy kilkunastu dniach, ale utrzymuje się znacznie dłużej. Schorzenie wywołane jest przez określony czynnik uczuleniowy, który powoduje szereg podrażnień w obrębie błony śluzowej gardła. Mowa tu przede wszystkim o alergenach wziewnych (np. kurz, sierść, pyłki, pleśń) lub pokarmowych (m.in. nabiał, pszenica, jaja, ryby, orzechy, pomidory, niektóre owoce). Przyczyną takiego stanu rzeczy są nieprawidłowości w działaniu układu odpornościowego. System immunologiczny pacjenta próbuje wówczas walczyć z alergenem, z którym ma kontakt, mimo że czynnik ten w żaden sposób nie jest groźny dla zdrowia. Efektem tego może być alergiczne zapalenie gardła i dość uciążliwe objawy, które mu towarzyszą.

Objawy alergicznego zapalenia gardła

Głównym symptomem alergicznego zapalenia są nieprzyjemne dolegliwości w postaci podrażnienia i zaczerwienienia gardła. Pacjent może odczuwać zarówno ból, jak i drapanie, swędzenie czy pieczenie, zwłaszcza podczas przełykania śliny. W takim wypadku znacznie utrudnione jest zatem jedzenie czy mówienie. Wiele osób ma również nieprzyjemne wrażenie, jakby w ich przełyku pojawił się jakiś przedmiot. Spowodowane jest sporym obrzękiem gardła. Co ważne – zazwyczaj nie pojawiają się inne objawy, które są typowe dla klasycznego zapalenia wywołanego działaniem bakterii czy wirusów. Chory cierpiący na alergiczne zapalenie gardła nie odczuwa więc np. dodatkowego bólu głowy czy stawów ani nie miewa gorączki. U niektórych osób występuje jednocześnie katar sienny. Symptomy związane z gardłem mogą utrzymywać się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Konieczna jest wówczas wizyta u specjalisty.

Jak leczyć alergiczne zapalenie gardła?

Przede wszystkim pacjent, który ma objawy choroby, musi zostać odpowiednio zdiagnozowany. Oznacza to, że niezbędne jest wykonanie testów skórnych, dzięki którym można będzie stwierdzić występowanie i rodzaj alergii. Często też nieprawidłowość rozpoznaje się na drodze eliminacji z jadłospisu chorego określonych produktów spożywczych. Alergiczne zapalenie gardła leczone jest poprzez brak lub maksymalne ograniczenie kontaktu z czynnikiem uczuleniowym. Lekarz może również zalecić zażywanie środków przeciwhistaminowych, które przyczynią się do zmniejszenia objawów. U niektórych osób konieczna jest immunoterapia, np. za pomocą szczepionek alergenowych.