Odparzenia u niemowlaka to powszechnie spotykany problem. Dzieci, którym dokucza ta przypadłość, czują dyskomfort — mogą płakać lub kwilić, a ich skóra jest zaczerwieniona i podrażniona. W przypadku wyjątkowo zaawansowanego zapalenia skóry mogą pojawiać się nadżerki i uszkodzenia skóry, które dla malucha są bolesne i nieprzyjemne.
Jak dochodzi do pieluszkowego zapalenia skóry?
Odparzanie u niemowlaka powstaje wskutek błędnej pielęgnacji, np. utrzymywania niedostatecznej higieny, ale również z innych, bardziej złożonych powodów. Do najczęściej wymienianych przyczyn pieluszkowego zapalenia skóry zalicza się m.in.:
- Alergie kontaktowe, spowodowane np. kremem z czynnikiem alergizującym, mokrymi chusteczkami z alergenem w składzie itp.,
- infekcje,
- czynniki mechaniczne, takie jak podrażniające pocieranie skóry przez pieluszkę,
- długotrwała antybiotykoterapia,
- obecność grzybów z rodziny Candida,
- infekcje lub wady wrodzone układu moczowego dziecka,
- biegunki.
Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaka często pojawia się u dzieci młodych rodziców, którzy dopiero uczą się tego, jaka pielęgnacja dla ich pociech będzie najwłaściwsza i częściej popełniają pielęgnacyjne błędy. To też wynik zbyt rzadkiej zmiany pieluch — PZS rozwija się zwłaszcza u dzieci, które zbyt długo funkcjonują w przemoczonych pieluszkach. Z tego powodu są też bardziej podatne na infekcje drożdżakowe, które świetnie rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, jakim są pachwiny niemowlęcia.
Może też pojawić się po zmianie stałych produktów pielęgnacyjnych na nowe, niesprawdzone kosmetyki lub gdy dziecko przechodzi infekcję. Warto więc stosować sprawdzone od lat kosmetyki i produkty jak np. Sudocrem.
Jak wygląda pieluszkowe zapalenie skóry?
Jak wygląda odparzenie u niemowlaka? Do najpowszechniejszych symptomów należą:
- rumień (zaczerwienienie skóry),
- łuszczenie naskórka,
- obrzęk,
- wypryski, takie jak pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, grudki,
- nadżerki.
Dziecko z pieluszkowym zapaleniem skóry może czuć intensywny świąd, a nawet ból. Powoduje to duży dyskomfort, przez co dziecko staje się marudne, płacze, jest zirytowane.
Jeśli zmiany na skórze pokrywają się żółtymi strupkami, najpewniej doszło do zakażenia bakteryjnego i nie obędzie się bez pomocy lekarza. Aby tego uniknąć, warto systematycznie stosować krem na odparzenia dla niemowląt — takie jak Sudocrem.
Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaka. Co robić?
Ponieważ odparzenie u niemowlaka dotyczy małych dzieci, zwłaszcza tych pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia, ważna jest szybka reakcja opiekuna i wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji. Uszkodzenia powstałe w wyniku długotrwałych otarć i odparzeń mają bowiem tendencje do pogarszania się, a na uszkodzonej skórze mogą rozwinąć się infekcje bakteryjne.
Jak poradzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry u niemowlaka? Szybkim i skutecznym rozwiązaniem będzie krem na odparzenia dla niemowląt.
Pieluszkowe zapalenie skóry trudniej się rozwija u dzieci, których opiekuni stosują profilaktykę przeciwko zapaleniom, np. używając kremu na odparzenia dla niemowląt. Najpopularniejszym i najbezpieczniejszym produktem, jaki można stosować to Sudocrem na odparzenia.
Sudocrem to krem na odparzenia dla niemowląt stosowany od lat przez kolejne pokolenia. Jest hipoalergiczny, a więc nie powoduje reakcji alergicznych, które mogą być źródłem pieluszkowego zapalenia skóry. Sudocrem działa również zapobiegawczo, tworząc barierę na skórze dziecka, która chroni je przed otarciami i odleżynami nawet w trakcie przemoczenia pieluchy. Może być stosowany zarówno jako środek zapobiegawczy, jak i leczniczy w przypadku odparzeń u niemowlaków. Co więcej, można używać go bez względu na wiek.
Jak leczyć odparzenie u niemowlaka?
Aby pozbyć się PZS, należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe utrzymanie higieny niemowlaka. Oznacza to, że pielucha powinna zostać zmieniona od razu po zamoczeniu czy zabrudzeniu.
Na uszkodzoną skórę dziecka należy nakładać krem na odparzenie, np. wspomniany Sudocrem, tak często, jak wymaga tego stan niemowlęcia. Może być to dwa razy dziennie, po każdej zmianie pieluchy lub częściej. Wystarczy już niewielka ilość kremu, mieszcząca się na opuszku palca. Należy pamiętać, aby opiekun miał również czyste i suche dłonie podczas pielęgnacji dziecka, aby nie przenosić bakterii.
Jeśli na skórze znajdą się białe ślady po kremie, oznacza to, że jest go za dużo i przy kolejnym smarowaniu warto nałożyć cieńszą warstwę. Krem powinien zostać delikatnie wmasowany — wcieranie dodatkowo podrażni skórę, co sprawi ból dziecku i opóźni proces leczenia.
Dziecko smaruje się kremem tylko na suchą, oczyszczoną skórę. Suchość skóry jest bardzo ważna w utrzymaniu prawidłowej higieny i zdrowia niemowlaka oraz w zapobieganiu nawrotów pieluszkowego zapalenia skóry.