boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Jaki nocnik dla dziecka
Dziecko Parenting

Jaki nocnik dla dziecka? Zestaw rad i wskazówek

Jeśli chodzi o zakup nocnika dla dziecka, to do wyboru jest wiele modeli. Możesz zdecydować się na taki, który spełni Twoje potrzeby i będzie odpowiadał wymaganiom Twojego dziecka. Niektóre modele nocników mają wbudowane funkcje interaktywne, takie jak grająca muzyka czy kolorowe światełka. Po zapoznaniu się z tym artykułem powinieneś bez trudu odpowiedzieć na pytanie jaki nocnik dla dziecka wybrać.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jaki powinien być dobry nocnik?
 • Jakie są rodzaje nośników?
 • Jaki nocnik dla chłopca, a jaki dla dziewczynki?
 • Nocnik czy nakładka na sedes?
 • W jaki sposób przeprowadzić naukę korzystania z nocnika?

Jaki powinien być dobry nocnik?

Jest kilka cech, na które szczególnie warto zwrócić uwagę wybierając nocnik dla dziecka. Przede wszystkim powinien on nie ślizgać się po podłodze, zapewni to komfort i bezpieczeństwo Twojemu maluchowi. Nocnik powinien umożliwić dziecku przybranie pozycji kucznej, czyli takiej, w której biodra są niżej niż kolana. Odradzane jest więc wybranie wysokich nocników, stylizowanych na sedes. 

Na rynku jest dostępnych wiele modeli interaktywnych nocników. Zastanów się jednak czy to dobre rozwiązanie dla Twojego malucha. Warto, abyś zaangażował dziecko w wybór nocnika. Będziesz wiedział wówczas, że nie przestraszy się grającej muzyki oraz, że kształt i rozmiar jest dla niego idealny.

Poza tym warto wybrać nocnik, w którym będzie łatwo utrzymać czystość. Zalecany jest więc taki o prostym kształcie i bez trudno dostępnych miejsc. Dużym ułatwieniem będzie, także nocnik posiadający wyjmowany wkład, który można łatwo opróżnić i umyć po użyciu. 

Jakie są rodzaje nośników?

Odpowiadając na pytanie jaki nocnik dla dziecka – należy podejść do tego indywidualnie. Nie ma bowiem takiego, który spodoba się każdemu dziecku. Zapoznaj się więc z dostępnymi na rynku modelami i razem z maluchem wybierzcie taki, który będzie idealny.

Dostępne rodzaje nocników:

 • Nocnik tradycyjny
 • Nocnik z wkładem
 • Nocnik z klapką 
 • Nocnik typu sedes
 • Pisuar
 • Nocnik grający
Jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla chłopca, a jaki dla dziewczynki?

Ze względu na różnice w budowie ciała, wielu rodziców zastanawia się jaki nocnik wybrać dla chłopca, a jaki dla dziewczynki. Wybierając nocnik dla chłopca należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość części nocnika, która znajduje się między nóżkami dziecka. Powinna być ona wystarczająco wysoka, aby zapobiec wylewaniu się moczu. Jeśli chodzi o dziewczynki to nie ma to tak wielkiego znaczenia. Możesz też rozważyć zakup pisuaru dla chłopca. Przyczepia się go do ściany za pomocą przyssawek. Może on okazać się idealną alternatywą dla Twojego malucha. 

Jaki nocnik dla dziecka czy nakładka na sedes?

Nocnik będzie idealny dla mniejszych dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z samodzielnym oddawaniem potrzeb fizjologicznych. Pomoże w nauce samodzielności i znacząco ułatwi odpieluchowywanie. Natomiast nakładka na sedes będzie dobrym rozwiązaniem dla nieco starszych i doświadczonych już dzieci. Maluch korzystający z nakładki powinien potrafić samodzielnie wejść na podest i czuć się stabilnie korzystając z sedesu. 

W jaki sposób przeprowadzić naukę korzystania z nocnika?

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni moment na naukę. Uważa się, że większość dzieci jest gotowa na korzystanie z nocnika ok. 18-24 miesiąca życia.

Dużym ułatwieniem jest również odpowiednie nastawienie rodziców. Powinni wykazywać się dużym optymizmem i traktować to jako zabawę, a nie obowiązek. 

Kilka rad, które pomogą przeprowadzić naukę korzystania z nocnika:

 • Oswajaj dziecko z nocnikiem.
 • Ubieraj malca w ubrania, które można szybko i łatwo zdjąć w razie potrzeby.
 • Obserwuj dziecko, aby wiedzieć kiedy jest odpowiedni moment na oddanie potrzeb fizjologicznych.
 • Chwal i nagradzaj za wszystkie próby.
 • Nie zmuszaj dziecka do siadania na nocniku
 • Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nauka może zająć trochę czasu.

Jaki nocnik dla dziecka – to nie taki trudny wybór!

Nocnikowanie może wydawać się skomplikowanym procesem. Jeśli jednak zastosujesz się do kilku prostych wskazówek to Twoje dziecko nauczy się tego szybciej niż myślisz. Wybierz więc odpowiedzi moment i zastanów się jaki nocnik dla dziecka będzie idealny. 

Może zainteresować Cię także: