boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Lifestyle

Jak działa kołderka obciążeniowa?

Kołderka obciążeniowa jest powszechnie wykorzystywana w przypadku dzieci z autyzmem, ADHD i zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Stymuluje czucie głębokie, wycisza, rozluźnia i relaksuje.

 

W jaki sposób działa kołderka obciążeniowa?

Kołderka obciążeniowa jest niezbędna w terapii zaburzeń czucia głębokiego. Zapewnia obciążenie, które wpływa kojąco na układ nerwowy, a to sprzyja przetwarzaniu procesów sensorycznych. Zmniejszają się dolegliwości bólowe, poprawia się koncentracja oraz jakość snu. Istotne jest jednak, aby kołderkę wykorzystać jedynie po konsultacji z terapeutą.

 

Kiedy kołderka obciążeniowa jest zalecana?

Z kołderek obciążeniowych korzystają przede wszystkim osoby z autyzmem i zespołem Aspergera. Wspomagają walkę z zaburzeniami snu. Bardzo często kupowane są także przez rodziców dzieci z ADHD.

 

Ciężar kołderki wpływa pozytywnie na poprawę jakości snu, zmniejsza także nadaktywność dziecka. Warto przy tym podkreślić, że kołderki obciążeniowe są także dedykowane dla osób dorosłych. Umożliwiają redukcję lęków i objawów pobudzenia psychoruchowego. Sprawiają, że tętno zwalnia, a skuteczne wyciszenie jest jak najbardziej możliwe. Sen jest intensywny i znacznie dłuższy.

 

Kiedy kołderka obciążeniowa nie jest najlepszym pomysłem?

Z kołderki obciążeniowej nie mogą korzystać dzieci poniże 2. roku życia. Występuje u nich ryzyko uduszenia w trakcie snu, jak i zabawy, ze względu na ich zbyt duży ciężar w porównaniu do masy ciała dziecka.

 

Kołderka nie może być również wykorzystywana w przypadku występowania dolegliwości takich, jak bezdech śródsenny, astma, klaustrofobia, łamliwość kości czy osteoporoza. Jeżeli występują problemy z oddychaniem lub z wytrzymałością kości, kołderki obciążeniowe mogłyby jedynie zaszkodzić.

 

W jaki sposób dobrać kołderki obciążeniowe?

Przyjmuje się, że kołderka obciążeniowa powinna mieć wagę proporcjonalną do 5-15% masy ciała użytkownika. Jeżeli chodzi o wymiary, powinna pasować do rozmiaru łóżeczka czy łóżka osoby, która będzie z niej korzystała.

 

To, jak działa kołderka obciążeniowa jest niezwykłe

Warto wykorzystać kołderki obciążeniowe w przynoszeniu ulgi dzieciom z autyzmem, zespołem Aspergera czy ADHD. Bezruch okazuje się zbawienny u dorosłych z napadami lękowymi, depresją, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa.

 

Profesjonalna, bezpieczna kołderka obciążeniowa stosowana we współpracy z terapeutą korzystnie wpłynie na zdrowie, jak i cały ludzki organizm. Na pewno warto z niej skorzystać dla dobra własnego, jak i dziecka.