Szkliste oczy to objaw którego możemy bardzo łatwo nie dostrzec. Już samo jego określenie sugeruje nam czym może się ono objawiać. Zaszklone oczy wydają się być jak „za szkłem”, osoba dotknięta tą dolegliwością może mieć problemy ze skupieniem wzroku.
W tym artykule omawiamy:
- Zaszklone oczy, co to znaczy?
- To nie tylko objawy dolegliwości oczu
- Szkliste oczy – to nie musi być choroba
- Zaszklone oczu u dzieci
Zaszklone oczy, co to znaczy?
Szkliste oczy mogą być objawem zwykłego przeziębienia, związane są z podwyższeniem temperatury ciała. Zaszklone oczy bywają też przyczyną innych dolegliwości, najczęściej są to przyczyny miejscowe, m.in. zapalenie spojówek z przyczyn alergicznych lub infekcyjnych. Praca przed komputerem lub przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach może powodować uczucie piasku w oczach i zaszklenie oczu.
Może zainteresować Cię również:
http://https://www.youtube.com/watch?v=OgvbDM5Tuis
To nie tylko objawy dolegliwości oczu
Szkliste oczy nie muszą być jedynie objawem dolegliwości narządu wzroku. Może być to objaw towarzyszący schorzeniom autoimmunologicznym związanym z gruczołem tarczowym, na przykład choroby Gravesa i Basedowa. Jeżeli oprócz szklistych oczu zaobserwujemy objawy takie jak: zdenerwowanie, duszności, tachykardia oraz wytrzeszcz gałek ocznych powinniśmy jak najszybciej skonsultować się lekarzem. Nieleczona nadczynność tarczycy może prowadzić do wielu groźnych powikłań. Występowanie szklistych oczu może być też związane z hipoglikemią, czyli niedocukrzeniem.
Szkliste oczy – to nie musi być choroba
Występowanie tego objawu nie zawsze jest związane z chorobą. Może pojawiać się po spożyciu alkoholu, zażyciu niektórych leków psychoaktywnych lub narkotyków lub marihuany. Wielu ludzi łączy objaw szklistych oczu z ciążą, nie ma potwierdzonego związku między nimi.
Zaszklone oczu u dzieci
Przyczyną szklistych oczu u dzieci, jak również u dorosłych jest reakcja alergiczna. W tym przypadku występują również świąd, zaczerwienienie oraz łzawienie. Najczęściej objawy te wiążą się alergie na pyłki, kurz lub sierść zwierząt. W tej sytuacji wizyta u alergologa pomoże w zwalczaniu dolegliwości
Występowanie tego objawu u noworodków nie musi być powodem do zmartwień rodziców, przy odpowiedniej pielęgnacji wszystko powinno wrócić do normy w przeciągu kilku dni. Utrzymywanie się tego stanu może wskazywać na alergię lub problemy z narządem wzroku. Inną przyczyną szklistych oczu u niemowlaka może być niedrożny kanalik nosowo-łzowy. Poprzez zaleganie łez w oczach dziecka, sprawiają one wrażanie zaszklonych. W tym przypadku konieczna jest wizyta u okulisty dziecięcego. W tej sytuacji lekarz zazwyczaj zaleca wykonywanie odpowiedniego masażu bądź przeprowadzenie zabiegu sondowania dróg łzowych.
Przy pojawieniu się szklistych oczu niezbędne jest obserwowanie całego organizmu, aby stwierdzić czy mogą mieć one poważniejsze podłoże. Nie należy bagatelizować tego objawu.
Zobacz także: Jak dbać o wzrok?