Jeśli Twoje dziecko ma problemy z jedzeniem posiłków, chociaż wcześniej chętniej jadło, to prawdopodobnie weszło w okres neofobii. Neofobia, czyli lęk, niechęć do próbowania nowych nieznanych produktów w większym lub mniejszym stopniu dotyka wszystkie dzieci. Kiedy kolejny raz dziecko odmawia zjedzenia posiłku czujesz bezradność i frustrację. Okres neofobii nie trwa jednak wiecznie. W artykule omówimy kilka sposobów, jak wspierać dziecko w tym szczególnych dla niego czasie, aby pomóc mu znowu odczuwać radość z jedzenia posiłków.
Wspólne planowanie posiłków
Wbrew pozorom dzieci lubią być zaangażowane w życie rodzinne i pomagać swoim rodzicom, jeśli tylko będą miały taką okazję. Zaproś swoje dziecko do planowania z Tobą posiłków. Nie musicie od razu planować wszystkich posiłków, możecie zacząć np. od obiadów. To będzie świetna okazja do zaproponowania dziecku nowego produktu lub przygotowania mniej lubianego produktu w innej formie.
Wspólne zakupy
Podczas zakupów, wspólnie z dzieckiem możecie rozmawiać, skąd pochodzą dane produkty (np. warzywa i owoce, mleko, pieczywo, sery itp.).
Niech jedzenie będzie zabawą
Dzieci uwielbiają zabawę, więc spraw, by przygotowywanie jedzenia przybrało dla nich formę rozrywki. Możecie razem z dzieckiem tworzyć różne kształty z warzyw lub owoców albo wykrawać foremkami zwierzątka z pieczywa czy placuszków. Możliwości są nieograniczone, a takie podejście do jedzenia pozwoli dziecku się z nim oswoić z mniej lubianymi potrawami lub zupełnie nowymi produktami.
Kolejną istotną rzeczą, którą warto zrobić, aby pomóc dziecku w jedzeniu, jest podawanie mu różnorodnych potraw. Nie każde dziecko lubi dane produkty podane w takiej samej formie np. zawsze gotowana marchewka, więc warto wypróbować wiele różnych opcji np. surowa marchewka starta do ulubionej surówki lub pieczona. To ważne, aby dziecko miało jak najwięcej doświadczeń smakowych, dzięki czemu zobaczy, że ma wybór i na pewno znajdzie coś, co będzie mu smakowało. Proponuj dziecku jedzenie o różnej konsystencji – zarówno twarde owoce i warzywa, jak i bardziej płynne czy kremowe produkty, jak kaszki czary mamy, a także spróbujcie razem połączenia różnej konsystencji i produktów. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie posiłków w formie szwedzkiego stołu. Każdy będzie mógł nałożyć sobie, to na co ma ochotę. Potrawy podane na półmiskach są bardziej atrakcyjne wizualnie i zachęcające do jedzenia. Taka forma podania posiłków to dobry sposób, aby zaproponować dziecku mniej lubiane lub zupełnie nowe produkty z tymi, które akceptuje.
Podejdź do jedzenia z cierpliwością i spokojem
W żywieniu dzieci bardzo ważny jest spokój i cierpliwość, szczególnie gdy dziecko odmawia zjedzenia posiłku. Nie zniechęcaj się, gdy dziecko nie chce zjeść danego produktu. Zawsze proponuj urozmaicone produkty i posiłki. Dzieci często odczuwają nasze nastroje, więc ważne jest, aby podczas wspólnych posiłków nie dać się ponieść złym emocjom. Pokaż swojemu dziecku, że jedzenie jest smaczne i wartościowe, a spożywanie go to przyjemność, a nie obowiązek. To pomaga dziecku lepiej oswajać się z jedzeniem i zwiększa jego chęć do próbowania.
Wspólne przygotowywanie posiłków
Dla dziecka wspólne gotowanie jest fantastyczną okazją do oswajania się z jedzeniem. Dziecko, które jest zapraszane do wspólnego gotowania ma możliwość zobaczyć, jak wyglądają wszystkie składniki potrzebne do przygotowania dania, poznać konsystencje produktów, powąchać przyprawy, a przy okazji spróbować produktu w trakcie przygotowywania posiłku. Dziecko może umyć warzywa i owoce, pokroić produkty, mieszać składniki w misce, zblendować składniki, dodawać przyprawy i wiele innych. Możliwości jest naprawdę wiele. Wybierz takie czynności, które według Ciebie będą odpowiednie dla Twojego dziecka pod względem jego możliwości i wieku. Dzięki temu dziecko czuje się zaangażowane w przygotowywanie posiłków i jest bardziej skłonne do spróbowania nowych smaków.
Ogranicz napoje i słodycze
Jednym z powodów, dla których dziecko może nie mieć apetytu na jedzenie, jest nadmiar napojów słodzonych i słodyczy w diecie. Ograniczenie tych produktów może pomóc dziecku w regulacji apetytu i zwiększeniu ochoty na próbowanie produktów. Jeżeli jesteś mamą niemowlaka, od początku rozszerzania jego diety staraj się nie dawać mu słodyczy i słodzonych napojów.
Nie zmuszaj i nie zachęcaj dziecka do jedzenia
Najważniejsze, co możesz zrobić, to nie zmuszać dziecka do jedzenia, jeśli nie ma na to ochoty. To może jedynie zaostrzyć problem i stworzyć negatywne skojarzenia z jedzeniem. Zamiast tego, skup się na tym, aby dziecko miało dostęp do urozmaiconych posiłków i możliwość poznania produktów.
Odmawianie jedzenia to problem, z którym boryka się wielu rodziców, ale istnieją sposoby, aby pomóc dziecku z oswojeniem się z jedzeniem. Przy podejściu opartym na zabawie, różnorodności, kreatywności, wspólnym gotowaniu, spokoju i cierpliwości możesz pomóc swojemu dziecku zacząć chętniej sięgać po różne produkty.