2 letnie dziecko najczęściej już chodzi i zaczyna mówić, jednakże tempo rozwoju zależy od wielu czynników, takich jak geny, środowisko, płeć itd. Drugi rok życia dziecka to przede wszystkim rozwój wcześniej nabytych umiejętności i poznawanie otoczenia. Maluch uczy się również samodzielności oraz nabiera świadomości. To także okres buntu i histerii, w którym dziecko testuje rodziców i wystawia ich na wszelkie próby cierpliwości. Dowiedz się jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój dwulatka oraz na co warto zwrócić uwagę.
2 letnie dziecko – rozwój ruchowy i manualny
Zmiany zachodzące w rozwoju motorycznym dwulatka nie postępują już tak szybko, jak to miało miejsce w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia. Maluch potrafi już samodzielnie chodzić po płaskiej powierzchni oraz po schodach. Z chwili na chwilę poprawia się również jego umiejętność biegania. Każdy rodzic dwuletniego dziecka wie, że mały potrafi być w kilku miejscach na raz. Trzeba zatem bacznie obserwować szkraba! Maluch uczy się również skakać, wspinać oraz nabiera poczucie rytmu. Potrafi również kucać przy zabawie oraz kopać piłkę. Jego rączki są już na tyle sprawne, że z łatwością rysuje kropki, kreski oraz różne bohomazy. Do tworzenia swoich rysunków używa kredek oraz maluje farbkami za pomocą rączek. Dwulatek wykonuje wiele czynności samodzielnie tj. mycie rączek, jedzenie za pomocą sztućców. Zaczyna również się samodzielnie ubierać.
2 letnie dziecko – rozwój mowy i komunikacji
Dwulatek systematycznie szlifuje swój język. Codziennie, poprzez zabawę, bajki i kontakty z otoczeniem, uczy się nowych słów. Używa ich od kilkudziesięciu do 300. Wymyśla również swoje własne określenia. Potrafi budować proste zdania, składające się z dwóch-trzech słów. Dziecko w 24 miesiącu życia zaczyna się coraz lepiej komunikować. Poproszone o wskazanie jednego z dwóch obrazków, najpewniej wybierze ten, o które jest pytane. Rozróżnia proste scenki i wskazuje obrazki w książce. Powinien również rozróżniać podstawowe części ciała. Rozpoznanie najbliższych, np.: rodziców, babci, dziadka, rodzeństwa, cioć i wujków nie powinno stanowić dla niego problemu.
Bilans dwulatka
Bilans dwulatka jest obowiązkowym badaniem, przeprowadzanym między 24 a 27 miesiącem życia. Jego celem jest ocena rozwoju fizycznego i psychoruchowego dziecka. Ponadto pozwala na rozpoznanie ewentualnych wad wrodzonych, które mogły wcześniej nie dać o sobie znać. Przeprowadzany jest przez pediatrę, w obecności opiekunów malucha. W trakcie wizyty, przez lekarza zadawany jest szereg pytań dotyczących wielu aspektów życia dziecka. Rodzice mają również możliwość zadawania własnych, nurtujących ich pytań. Dodatkowo, dwulatek zostanie dokładnie zbadany przez pediatrę.
Zobacz jeszcze: Rozwój dziecka – od noworodka do dwulatka
Co powinno wzbudzić niepokój?
Czasami zdarza się, że rodzice zaobserwują u pociechy nietypowe zachowania. Ważne jest, aby przyjrzeć się im i w odpowiednim momencie zainterweniować. Jakie zachowania powinny wzbudzić niepokój?
- brak reakcji na imię, mimo że dziecko słyszy
- brak zainteresowania innymi
- unikanie kontaktu wzrokowego i fizycznego
- brak mowy i porozumiewania się dziecka, bez rekompensaty za pomocą gestów
- ne naśladowanie działań ani słów innych osób
- spożywanie wybiórczej diety np.: jedynie w określonym kolorze
Jeżeli Twój malec przejawia te, bądź inne cechy, które Cię niepokoją – interweniuj. Nie warto czekać, aż się rozwiną.
Mamy nadzieję, że artykuł okazał się dla Ciebie pomocny!