boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Badania prenatalne - ginekolog wykonujący USG u kobiety w ciąży.
Zdrowie

Pieluchomajtki dla dorosłych – jak wybrać właściwe?

Nietrzymanie moczu to kłopotliwy i krępujący problem. Przy średniej i nieco bardziej nasilonej postaci tej dolegliwości niezbędne są środki ochronne takie jak pieluchomajtki dla dorosłych. Jak wybrać te właściwe i czym pieluchomajtki dla dorosłych różnią się od majtek chłonnych i pampersów dla dorosłych? Poznaj odpowiedzi na te pytania i dowiedz si, czym kierować się przy wyborze.

Pieluchomajtki dla dorosłych – czym różnią się od majtek chłonnych i pampersów dla dorosłych?

Pieluchomajtki dla dorosłych to odpowiedni wybór przy średnim i nieco bardziej niż średni nasilonym nietrzymaniu moczu. Mają dość pojemny wkład chłonny i mogą być zakładane także na noc. Są przeznaczone dla osób poruszających się, można jednak także założyć je osobie leżącej. Są widoczne pod ubraniem z uwagi na ich grubość, dlatego dla osób, które chcą być aktywne i funkcjonować poza domem, bardziej odpowiednie będą majtki chłonne. Należy jednak pamiętać, że majtki chłonne nie zabezpieczą w sposób wystarczający w niektórych przypadkach, np. gdy dochodzi do całkowitego mimowolnego opróżnienia pęcherza. Przy najcięższych postaciach nietrzymania moczu sprawdzą się natomiast pampersy i pieluchy dla dorosłych, które mają najbardziej chłonny wkład. Różnica polega zatem na pojemności wkładu chłonnego, ale także na sposobie zakładania. Majtki chłonne zakłada się jak zwykłą bieliznę. Pieluchomajtki dla dorosłych mają specjalne boczne zapięcia na rzepy ułatwiające ich zakładanie i zdejmowanie w przypadku osób mniej samodzielnych.

Pieluchomajtki dla dorosłych – czym kierować się przy wyborze?

Pieluchomajtki dla dorosłych mają różne rozmiary, od S do XL. Rozmiar należy dobrać podobnie jak w przypadku zakupu bielizny. Warto też zmierzyć obwód pasa i znać wzrost pacjenta. Dobranie właściwego rozmiaru jest ważne, ponieważ zbyt małe pieluchomajtki dla dorosłych będą sprawiać dyskomfort, mogą też przeciekać, ponieważ wkład chłonny może okazać się niewystarczający pod względem wielkości. Zbyt duże pieluchomajtki dla dorosłych także nie spełnią swojego zadania, ponieważ będą się przesuwać podczas ruchu. To dodatkowo może spowodować otarcia i podrażnić wrażliwą skórę okolic intymnych.

Kolejna kwestia przy wyborze środków higienicznych na nietrzymanie moczu to ich jakość. Warto zwrócić na to uwagę, nie kierować się jedynie ceną, zwłaszcza że zakup środków ochronnych potrzebnych przy nietrzymaniu moczu można przynajmniej częściowo zrefundować na NFZ. Dobrym wyborem są pieluchomajtki dla dorosłych TENA. Wykonane są one z miękkich, przepuszczających powietrze materiałów i mają specjalne zabezpieczenia przed przeciekaniem. Utrzymują skórę w suchości przez długi czas, co jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku osób niebędących w stanie zmienić pieluchomajtek samodzielnie. Pieluchomajtki dla dorosłych TENA mają też system skutecznie chroniący przed powstawaniem przykrego zapachu. To znacznie zwiększa komfort psychiczny osoby borykającej się z nietrzymaniem moczu.