boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Rodzice

Czkawka u noworodka po wypiciu mleka – czy jest groźna?

Czkawka pojawiająca się u noworodka może zaniepokoić młodych rodziców. Tak naprawdę jest to częste zjawisko u dzieci w każdym wieku, również nowonarodzonych. Rodzice nie powinni się obawiać czkawki, mimo tego, że może mieć ona różne nasilenie i częstotliwość u maluszków.

Kiedy u dziecka może się pojawiać czkawka?

Czkawka u noworodka nie powinna być przyczyną niepokoju, pierwsze czkawki potrafią bowiem przytrafiać się dzieciom jeszcze w okresie życia płodowego. Większość ciężarnych kobiet doświadczyła tego niezwykłego uczucia w III trymestrze ciąży. Czkawka może pojawiać się u dziecka nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Również czas jej trwania jest bardzo różny – są dzieci, które „męczy” nawet pół godziny. Przyczyn występowania tego zjawiska jest naprawdę wiele – w ten sposób dzieci reagują na nagłą zmianę temperatury otoczenia czy nawet na mokrą pieluszkę. Pojawiająca się czkawka u noworodka po wypiciu mleka może zwiastować zbyt łapczywe jedzenie pokarmu lub połykanie powietrza podczas picia z butelki. Czkawka może wystąpić również jako reakcja na pełny brzuszek, szczególnie że u maluszków układ pokarmowy nie jest w pełni rozwinięty. Zdarza się jednak, że czkawka nie ma żadnej konkretnej przyczyny, a jednak co pewien czas pojawia się samoistnie.

Czy czkawka u dziecka jest groźna?

Wielu rodziców martwi się o to, że nawracająca czkawka może zaszkodzić maleństwu. Jest to jednak normalna reakcja organizmu, który dopiero uczy się radzenia z nadmiarem bodźców. Również łapczywe jedzenie to cecha małych dzieci, z której na ogół się wyrasta. Czkawka jest zjawiskiem fizjologicznym, dlatego nie trzeba się nią martwić na zapas. Warto obserwować dziecko, bowiem wraz z upływem kolejnych miesięcy to zjawisko jest coraz rzadsze. Jeśli jednak dziecko odczuwa dyskomfort związany z nawracającą czkawką, warto skonsultować się z pediatrą, który może ustalić przyczynę tego odruchu. W większości przypadków czkawkę trzeba po prostu przeczekać.

Jak radzić sobie z czkawką?

Rodzice nie dysponują wieloma metodami na to, by walczyć z czkawką u małego dziecka. Na pewno nie powinni stosować takich samych metod jak w przypadku dorosłych, które mogą tylko zaszkodzić. Kiedy czkawka jest uciążliwa, można nosić dziecko na rękach w pozycji pionowej czy zadbać o to, by maluch był ubrany adekwatnie do panującej temperatury. Można również stosować specjalne butelki antykolkowe, które ograniczają ilość powietrza połykanego przez dziecko podczas picia mleka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *