boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dom

Kilka pomysłów na prezenty dla dzieci

Kto z nas nie lubi dostawać prezentów? Taki dowód miłości, pamięci czy sympatii zawsze sprawia przyjemność, tym większą, im jest bardziej przemyślany i trafiony, czyli zgodny z naszymi upodobaniami i zainteresowaniami. Nie inaczej jest w przypadku dzieci. O ile w przypadku niemowląt czy dzieci do lat 3 sprawa jest prosta – wciąż najlepiej sprawdzają się grzechotki, proste zabawki manualne czy przytulanki (np. interaktywny miś, który reaguje na dotyk), o tyle prezenty dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym mogą już sprawiać trochę kłopotu. Dlatego dobrze jest wiedzieć czym lubi się bawić dziecko, które chcemy obdarować i jakie zabawki już ma. Ostrożnie trzeba podejść też do podziału zabawek na te „’dla dziewczynek” i te „dla chłopców”. Nie każdy chłopiec chce mieć np. wóz strażacki czy auto policyjne i nie każda dziewczynka lubi bawić się w księżniczkę lub w dom.
Przedszkolaki są na ogół bardzo ciekawe świata, lubią eksperymentować i świetnie wiedzą co im się podoba, a co nie. Jeśli dziecko lubi aktywność fizyczną lub chcemy je do tej aktywności zachęcić, aby wspomóc jego rozwój motoryczny, możemy podarować mu rowerek, hulajnogę lub piłkę. Jeśli nasz przedszkolak lubi zabawy manualne, dobrym prezentem będą klocki – oferta, z której możemy wybierać jest ogromna. Prezentem, który ucieszy małą dziewczynkę może być lalka (klasyczna lub np. interaktywna), a chłopca – figurki superbohaterów. Ponadczasowe są również zestawy akcesoriów – np. do zabawy w lekarza, policjanta, fryzjera czy kucharza, zestawy interaktywne, jak również klasyczne gry planszowe (np. „Chińczyk” lub „Grzybobranie”).
Wraz z wiekiem zainteresowania dzieci krystalizują się coraz bardziej.
Uniwersalnym prezentem może być gra – karciana, planszowa lub inna, ich wybór na rynku jest tak duży, że z pewnością dla każdego dziecka można znaleźć coś ciekawego. Czas spędzony przy planszówkach rozwija dzieci intelektualnie, emocjonalnie i społecznie.
Chłopcy w wieku wczesnoszkolnym uwielbiają zestawy klocków, z których da się budować wszystko, co podpowie wyobraźnia oraz najróżniejsze pojazdy sterowane zdalnie – samochody, łodzie podwodne, pociągi, statki. A co może zachwycić dziewczynkę? Świetny prezent dla 7 letniej dziewczynki to np. lalka L.O.L. Jest to bardzo modna już od kilku lat laleczka z akcesoriami, ukryta w kuli. Dopóki tej kuli nie otworzymy, nie wiemy co jest w środku. Możemy wybrać też klasyczną Barbie – teraz jest dostępna jej wersja interaktywna, zadająca zagadki.
Wspaniałym prezentem dla dzieci w każdym wieku są książki. Dla tych najmłodszych robione są z materiałów wodoodpornych i takich które można zgniatać. Dla tych troszkę starszych mamy książki z grubymi, sztywnymi kartkami, które łatwiej dają się przewracać małym dziecięcym paluszkom. Dla przedszkolaków są to już klasyczne książki z pięknymi obrazkami, zarówno takie do czytania ich przez mamę lub tatę, jak i takie z prostym, krótkim tekstem i dużymi literami, które dziecko może przeczytać sobie samodzielnie.
Każdy prezent, który wybierzemy dla dziecka musi być dla niego bezpieczny i posiadać potwierdzający to certyfikat.