boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dom

Jak czyścić i prasować ubranka dla noworodka?

Ubranka dziecięce wykonywane są zwykle z delikatnych i miękkich tkanin. Wyglądają wprost przeuroczo i przy tym idealnie sprawdzają się nawet na tej wrażliwej skórze, fantastycznie ją otulając i chroniąc przed zimnem czy słońcem. Problemy z tymi ubrankami jest jednak taki, że nieraz ciężko się o nie dba. Jak w takim razie należy je czyścić i jak prasować ubranka dla noworodka?

Zacznijmy od prania. Na rynku można już teraz znaleźć całe mnóstwo specjalistycznych płynów i proszków przeznaczonych właśnie do prania ubranek niemowlęcych. Jak jednak sprawdzić, który z nich będzie dobry? Jak ocenić jakoś takiego produktu? Najprościej zapoznać się z jego zawartością. Trzeba po prostu sprawdzić jego skład i ocenić jego bezpieczeństwo oraz ogólną użyteczność. W składzie produktu przeznaczonego do czyszczenia ubranek dla noworodków nie powinno być przede wszystkim fosforanów oraz mocnych i sztucznych substancji zapachowych. Warto też zwrócić uwagę na to, czy środek jest hypoalergiczny. Małe dzieci bardzo szybko łapią uczulenia na różne substancje, dlatego też trzeba je przed tym chronić. Najlepsze na rynku płyny i proszki do prania ubrań dla niemowlaków wyróżnione są również specjalnymi certyfikatami Instytutu Matki i Dziecka. Takie produkty zwykle bywają ciut droższe od tych „zwyczajnych”, ale mimo tego zdecydowanie warto je kupować.

A jak prasować ubranka dla noworodka? No i czy w ogóle trzeba to robić? W końcu niektórzy rodzice totalnie rezygnują z tej czynności, gdyż dla nich jest to kompletna strata czasu. Prasowanie potrafi trwać przecież godzinami, zwłaszcza gdy chodzi o prasowanie ubranek dziecięcych, bo przecież maluszki bezustannie się brudzą i dosłownie co chwilę trzeba im zmieniać śpioszki czy pajacyki. Mimo wszystko warto się poświęcić i warto prasować. A dlaczego? Przede wszystkim z dwóch powodów. Świeżo wyciągnięte z pralki ubranka mogą być nieco sztywne. Poprzez prasowanie można więc szybko je zmiękczyć, aby były przyjemniejsze dla skóry dziecka. Po drugie – prasowanie pozwala także na utrzymanie właściwej higieny. Wysoka temperatura pary wodnej pozwoli na usunięcie licznych bakterii, które mogłyby się kryć w materiale.

No to jak prasować ubranka dla noworodka? Najłatwiej zrobić to przy pomocy urządzenia z generatorem pary. Taka para z uwagi na duże ciśnienie działa po prostu najszybciej. Przenika przez grube warstwy ubrania i jednocześnie prasuje je z obu stron. Poprzez użycie takiego urządzenia można zaoszczędzić sporo czasu. Zdecydowanie jest to wygodna opcja dla wszystkich zapracowanych rodziców.