Naukę pisania literek można rozpocząć u dziecka, kiedy zaobserwuje się u niego pierwsze zainteresowania alfabetem. Zazwyczaj pierwsze formy edukacji językowej przypadają na trzeci lub czwarty rok życia. Istnieją ćwiczenia, ułatwiające dzieciom poznawanie literek i ich zapisywanie. Warto wiedzieć, jak one wyglądają.
Jak przygotować dziecko do nauki pisania?
Wielu rodzicom wydaje się, że umiejętność pisania rozwija się u dziecko tylko dzięki zadaniom, polegającym na rysowaniu liter. Nie jest to jednak prawda. Efektywność nauki pisania w dużym stopniu zależy od odpowiednich przygotowań. Nie ograniczają się one tylko do ćwiczeń manualnych i wzrokowych. W nauce prawidłowego pisania może pomóc dziecku np. jazda na hulajnodze. Dzięki niej maluch będzie mógł usprawnić swoją orientacje w przestrzeni oraz ulepszyć koordynację ruchu. Nauce pisania sprzyjają także inne zabawy na świeżym powietrzu, generujące większa aktywność fizyczną. Warto również pamiętać, że praca z tekstem obciąża rękę. Wzmocnienia wymaga nie tylko dłoń smyka, ale również górne partie kończyny. Przydatne mogą okazać się proste zabawy z piłką, gry w basenie itp. Kolejne zajęcia powinny koncentrować się na dłoniach oraz palcach. Tutaj świetnym wsparciem będą: plastelina, piasek kinetyczny, koraliki itp. Warto pamiętać, by w trakcie gier z wykorzystaniem tych zabawek zwracać uwagę na prawidłowy kierunek ruchu. Dziecko powinno ćwiczyć przesuwanie dłoni i wzroku z lewej do prawej strony.
Na co zwracać uwagę w trakcie ćwiczeń?
Pomysłów na naukę literek jest bardzo wiele. Przed ćwiczeniami warto pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego stanowiska. Duże znaczenie ma dobranie prawidłowej wysokości stolika oraz krzesła do wzrostu malca. W trakcie pisania warto zwracać uwagę m.in. na prawidłową postawę dziecka. Nieodpowiednie nawyki mogą bowiem powodować problemy z kręgosłupem.
Naukę pisania powinny poprzedzać proste zabawy, np. rysowanie szlaczków. Maluch na początku może mieć problem z prawidłowym chwytem ołówka. Warto zatem pomóc mu odpowiednio ułożyć ołówek i pilnować, by przez cały czas znajdował się on w dobrej pozycji. Pierwsze szlaczki nie powinny być zbyt małe. Duże wzory wyćwiczą u malca bazowy ruch i pozwolą mu oswoić się z posługiwaniem się ołówkiem W kolejnych etapach dziecko może rysować coraz mniejsze szlaczki i starać się je wpasować w linie.
Kiedy maluch wyćwiczy tę umiejętność, warto wówczas wprowadzić pierwszą literę. Najłatwiejsze do odwzorowania będą drukowane znaki. Warto pamiętać, by dziecko miało czas do oswojenia się z każdą literą. Maluch może odwzorowywać ją na kartce, w plastelinie, piasku itp.
Jak uatrakcyjnić naukę?
Producenci zabawek oferują specjalne literki dla dzieci do nauki pisania. Zazwyczaj są to gotowe szablony, bazujące na technice pisania po śladzie. Kiedy maluch narysuje literkę, wówczas może ją pokolorować, czerpiąc radość z wykonanego zadania. Naukę pisania wspomagają także drewniane tabliczki. Dzięki nim maluch może nie tylko wytrenować prawidłową motorykę dłoni, ale też nauczyć się nazw poszczególnych literek i rozróżniania ich form.
Naukę pisania warto rozpocząć u dziecka, kiedy tylko zaobserwuje się u niego zainteresowania językiem. W ćwiczeniach można wykorzystywać różnorodne zabawki. Tabliczki z literkami i szablony sprawią, że nauka nie będzie nudna. Potem, dziecko może wejść w wspaniały świat książek dla dzieci i stać się elokwentnym molem książkowym, czego życzymy wszystkim Rodzicom.